Kwietniowe wydarzenia w Bibliotece UKW
W kwietniu w murach Biblioteki UKW zaplanowane są dwa wydarzenia kulturalne.
18 kwietnia o godz. 11:00 zapraszamy do Pracowni Pamięć Bydgoszczan i Regionu (I piętro) na spotkanie z okazji Bydgoskiego Roku Andrzeja Szwalbego pt. Andrzej Szwalbe Wielki „Budowniczy” Bydgoszczy.
W programie:
- 11:00 Otwarcie wystawy pt. Przywróćmy w Bydgoszczy pierwszeństwo nauce… - Andrzeja Szwalbego idea bydgoskiego Uniwersytetu i jego Biblioteki
- 11:15 Działalność Andrzeja Szwalbego na rzecz rozwoju bydgoskiej humanistyki – prof. Włodzimierz Jastrzębski, UKW
- 11:45 Budynki i gmachy w koncepcji Andrzeja Szwalbego – dr Agnieszka Wysocka, UKW
- 12:15 Wokół muzycznych idei Andrzeja Szwalbego – dr hab. Aleksandra Kłaput- Wiśniewska, prof. AM
Wśród eksponatów wystawy znajdą się m.in.: dokumenty, listy, zdjęcia ze zbiorów Archiwum Państwowego w Bydgoszczy, Konsula honorowego Węgier w Bydgoszczy Marka Andrzeja Pietrzaka, Prof. dr. hab. Józefa Banaszaka, artefakty z Zespołu Pałacowo-Parkowego w Ostromecku oraz projekt rzeźby Andrzeja Szwalbego autorstwa Michała Kubiaka.
21 kwietnia br. zapraszamy do galerii na drugim piętrze Biblioteki, gdzie o godz. 17.00 rozpocznie się wernisaż malarstwa i grafiki Jana Gordona pt. "Czarne przez kolor".
Jan Gordon - ur. w 1955 r. w Bydgoszczy. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu (obecnie Uniwersytet Artystyczny), w Pracowni Projektowania Wnętrz i Pracowni Drzeworytu u prof. Z. Lutomskiego. Dyplom uzyskał w 1983 i od tego czasu związany jest z Bydgoszczą. Zajmuje się grafiką warsztatową - linorytem (w wersji autorskiej linorytem palonym w połączeniu z klasycznym), formami rzeźbiarskimi, malarstwem, sztuką użytkową, w tym projektowaniem wnętrz i aranżacją plastyczną wystaw. Brał udział w plenerach artystycznych, prowadził zajęcia edukacyjno-warsztatowe. Swoje prace prezentował na 13 wystawach indywidualnych i ponad 90 zbiorowych. Autor 20 realizacji plastycznych wystaw w Muzeum Okręgowym im. L. Wyczółkowskiego w Bydgoszczy.
Wystawa Czarne przez kolor jest prezentacją prac dwóch głównych nurtów działań autora: grafiki warsztatowej w technice linorytu i malarstwa sztalugowego. To pierwszy tego typu łączny pokaz dorobku twórcy. Kompilacja technik tworzy dziwną dwubiegunowość odbioru i przeżycia estetycznego. Z jednej strony agresywna, intensywna czerń grafik, z drugiej energetyczna barwna paleta kolorów płócien. Wspólnym mianownikiem pozostaje dynamika autorskiej wypowiedzi, subiektywna wizja rzeczywistości zaczerpnięta z natury, ale też często nawiązująca do historii czy współczesności.