Nowy kierunek studiów: Inżynieria biokompozytów i biomateriałów
Inżynieria biokompozytów i biomateriałów jest kolejnym nowym kierunkiem, który od października będzie można studiować na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.
Największa bydgoska uczelnia przygotowuje się do rekrutacji na studia na rok akademicki 2023/2024, która rozpocznie się za dwa miesiące, 8 czerwca. Kandydaci znają już dwa nowe kierunki – Kultur und Kommunikation oraz kognitywistykę. Teraz UKW przedstawia nową propozycję dla inżynierów - inżynierię biokompozytów i biomateriałów.
- Inżynieria biokompozytów i biomateriałów jest kierunkiem, który wykształci specjalistów gotowych do podjęcia pracy w wielu sektorach nowoczesnego przemysłu nastawionego na wytwarzanie i badanie materiałów przyszłości w tym materiałów dla medycyny. – mówi Prorektor ds. Studenckich i Jakości Kształcenia, dr hab. Benedykt Odya, prof. uczelni. – Dwa lata temu uruchomiliśmy kierunek fizyczne podstawy radioterapii i diagnostyki obrazowej. Jest on prowadzamy razem z Centrum Onkologii im. prof. Franciszka Łukaszczyka w Bydgoszczy. Takie działania są związane ze strategią Uniwersytetu uruchamiania kierunków związanych ze środowiskiem medycznym – dodaje Prorektor UKW.
Studenci tego kierunku nauczą się projektowania, wytwarzania, badania i recyklingu nowych materiałów wykorzystywanych w wielu gałęziach gospodarki. Biokompozyty są coraz częściej obecne w przemyśle opakowaniowym, budownictwie, rolnictwie, przemyśle maszynowym i w firmach wytwarzających materiały na potrzeby medycyny. Biomateriały stanowią szczególną grupę - są stosowane w różnych dziedzinach medycyny, np. ortopedii czy stomatologii.Wzrost popularności tego typu materiałów pociągnął za sobą zwiększające się zainteresowanie specjalistami w tej dziedzinie.
- Na zapotrzebowanie to odpowiada program kształcenia na naszym nowym kierunku inżynieria biokompozytów i biomateriałów, czego odzwierciedleniem są treści, które odnoszą się do takich dyscyplin jak inżynieria materiałowa i inżynieria biomedyczna czy nauki biologiczne – wyjaśnia przewodniczący Rady Kierunku, dr inż. Mariusz Winiecki z Wydziału Inżynierii Materiałowej UKW. - Nasz przyszły absolwent w tym świetle jawi się nie tylko jako inżynier specjalizujący się w zakresie projektowania, wytwarzania i modyfikacji biokompozytów i biomateriałów, ale też jako potrafiący antycypować potrzeby przyszłości, jako kreator nowatorskich rozwiązań w tym obszarze – dodaje.
Kierunek ten jest uruchamiany jako studia I stopnia. Kandydaci będą mogli zapisywać się na studia stacjonarne i niestacjonarne. Zakończą się zdobyciem tytułu inżynieria, po siedmiu semestrach nauki.
Szczegółowe informacje znajdują się na portalu rekrutacyjnym.