Od lewej Elżbieta Witek, Weronika Chabowska, wyróżniony student, Mariusz Błaszczak Od lewej Elżbieta Witek, Weronika Chabowska, wyróżniony student, Mariusz Błaszczak

Weronika Chabowska laureatką IV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Polskie serce pękło. Katyń 1940

Weronika Chabowska, studentka drugiego roku turystyki i rekreacji na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego została laureatką IV edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Polskie serce pękło. Katyń 1940”.

15 kwietnia 2023 roku w gmachu Telewizji Polskiej odbyła się uroczysta gala konkursu, podczas której wręczono nagrody i wyróżnienia uczniom i studentom z polskich szkół i uniwersytetów. Weronika Chabowska zajęła szóste miejsce w kategorii scenariusz lekcji oraz otrzymała wyróżnienie spośród dziesięcioro nagrodzonych studentek i studentów.

Konkurs, którego inicjatorką jest Marszałek Sejmu, Elżbieta Witek ma na celu propagować prawdę na temat zbrodni katyńskiej oraz oddać należny hołd pomordowanym.

Zbrodnia Katyńska to ludobójstwo zaplanowane z premedytacją przez najwyższe władze Związku Sowieckiego. Na rozkaz dyktatora Józefa Stalina straciło życie ponad 22 tysiące niewinnych Polaków. Byli wśród nich żołnierze Wojska Polskiego, policjanci, kwiat polskiej inteligencji oraz przedstawiciele wielu różnych zawodów.

Prace oceniano w czterech kategoriach: tekst piosenki, praca literacka, plastyczna oraz scenariusz lekcji (kategoria dla studentów). Na konkurs wpłynęło ponad dziesięć tysięcy zgłoszeń. Laureatka otrzymała dyplomy od Prezydenta RP, Andrzeja Dudy oraz Marszałek Sejmu, Elżbiety Witek. Weronice wręczono również nagrodę rzeczową.

Gratuluję i dziękuję Weronice Chabowskiej zdobywczyni wyróżnienia w IV edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Polskie serce pękło. Katyń 1940” w kategorii: scenariusz lekcji. Oficerowie Wojska Polskiego, którzy 83 lata temu padli ofiarą zbrodni katyńskiej, do ostatnich chwil życia pozostali wierni honorowi żołnierza Rzeczypospolitej. Uznani za nieprzejednanych, szczególnie groźnych wrogów komunizmu i sowieckiego imperium, oddali życie za sprawę wolności kolejnych pokoleń Polaków. Ufam, że prace konkursowe przygotowane w hołdzie naszym narodowym bohaterom, będą inspirować do wytrwałej i owocnej działalności dla dobra Ojczyzny i rodaków. Życzę, aby Pani talenty rozwijały się, przynosząc radość i satysfakcję.

Andrzej Duda

Źródła cytatów:

Relacja wideo z gali finałowej: youtube.com