Wykłady pracowników Katedry Literatury Polskiej i Rosyjskiej w Muzeum Okręgowym w Bydgoszczy

Katedra Literatury Polskiej i Rosyjskiej (Wydział Literaturoznawstwa) nawiązała współpracę z Działem Nauki i Literatury Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, w ramach której literaturoznawcy naszej uczelni będą występować z wykładami autorskimi w murach muzeum. Inicjatywa ma na celu popularyzowanie nauki i prezentowanie zainteresowań bydgoskich badaczy w środowisku lokalnym.

W środę 19 kwietnia o godz. 17.00 odbędzie się pierwszy z planowanych wykładów. Wystąpi dr hab. Beata Trojanowska, prof. uczelni z wykładem, pt.: „Krytyka władzy w Rosji na przykładach z literatury XX i pocz. XXI wieku”. Rozgrywające się za naszą wschodnią granicą tragiczne wydarzenia rodzą pytania o miejsce kultury rosyjskiej w obecnym świecie. Czy powinniśmy wystawiać Czechowa, czytać Dostojewskiego i słuchać Czajkowskiego? Czy da się rozpatrywać dzieła sztuki w oderwaniu od narodu, z którego wywodzą się ich twórcy? Wreszcie – czy kultura może być wolna od wpływu polityki? Proponowany wykład wpisuje się w toczące się aktualnie dyskusje i być może w jakimś stopniu pozwoli odpowiedzieć na postawione w taki sposób pytania. Jak podkreśla prof. B. Trojanowska: „Literatura w Rosji zawsze zajmowała miejsce szczególne i była czymś więcej niż tylko literaturą. Twórcy słowa byli w swojej ojczyźnie nie tylko pisarzami, ale i filozofami, socjologami, działaczami społecznymi, trafnie diagnozowali i opisywali choroby wyniszczające rosyjskie społeczeństwo i działania władzy deprecjonujące indywidualność i wolność  każdego obywatela”. Pani Profesor zasygnalizowaną problematykę omówi na przykładzie kilku utworów obnażających przewinienia władzy radzieckiej oraz współczesnej Rosji. Są to: antyutopia My Jewgienija Zamiatina (1920), Dzień Iwana Denisowicza Aleksandra Sołżenicyna (1962) oraz Dzień oprycznika (2006) i Cukrowy Kreml (2008), czyli głośna dylogiaWładimira Sorokina.

Wykład będzie miał miejsce w gmachu głównym Muzeum Okręgowego przy ul. Gdańskiej 4 (sala audiowizualna) o godzinie 17.00. Wstęp na wykład będzie wynosił 7 zł.

Beata Trojanowska –  dr hab., prof. uczelni. Pracownik Katedry Literatury Polskiej i Rosyjskiej na Wydziale Literaturoznawstwa Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. Główne zainteresowania badawcze: literatura rosyjska i jej konteksty kulturowe, sensualność w literaturze rosyjskiej, komparatystyka.

Autorka monografii: Estetyka i literatura romantyczna w edycjach periodycznych idealistów moskiewskich „Mnemozyna” i „MoskowskijWiestnik”, Bydgoszcz 2002; „Odchodząca” Ruś i Rosja w twórczości Mikołaja Leskowa. (Postaci, motywy, tematy, sposoby wyrażania”, Bydgoszcz 2008.

Wybrane artykuły: Zmysł dotyku w literackich prezentacjach Nikołaja Leskowa, w: „Roczniki Humanistyczne”, tom LXX, zeszyt 7, 2022, s. 243-259; „O strawie dla ciała” w literackiej prezentacji jurodstwa. Proza Mikołaja Leskowa i Jewgienija Wodołazkina, „Ethos”, Rok 35, 2022, nr 1 (137), s. 172-195; „Homo hapticus” a kategoria „męża sprawiedliwego”. („Nieśmiertelny Gołowan” Nikołaja Leskowa i „Laur” Jewgienija Wodołazkina), „SlaviaOrientalis”, vol. LXXXI, Nr 1, 2022, s. 77-94.