Nowy kierunek studiów: Proces wydawniczy i praktyka tekstu

Proces wydawniczy i praktyka tekstu jest kolejną nowością w ofercie dydaktycznej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. To propozycja dla absolwentów studiów I stopnia, którzy chcą związać swoją przyszłość z wydawnictwami i pracy w roli edytora tekstu.

Studenci za dwa miesiące przystąpią do sesji egzaminacyjnej i będą mogli rozpocząć wakacje. Ci, którzy kończą studia I stopnia, już teraz zastanawiają się nad możliwościami kontynuacji nauki. Jedną z takich dróg może stać się nowy kierunek prezentowany przez największą bydgoską uczelnią, czyli proces wydawniczy i praktyka tekstu.

Jest on kontynuacją studiów I stopnia na kierunku edytorstwo, który cieszy się dużą popularnością. W zeszłym roku UKW przyjął na niego 42 osoby. Proces wydawniczy i praktyka tekstu jest propozycją skierowaną nie tylko do absolwentów edytorstwa, ale też innych kierunków filologicznych, lingwistycznych, kulturoznawczych, edytorskich oraz innych kierunków w zakresie nauk humanistycznych i społecznych.

- Studiowanie  na tym kierunku daje możliwość  kształcenia w szeroko pojętym zakresie praktyki tekstu i organizacji pracy w wydawnictwach, a także zdobycie praktycznych umiejętności dzięki wykorzystaniu cyfrowych mediów oraz udoskonalaniu kompetencji komunikacyjnych, m.in. w relacji redaktor prowadzący - autor – wyjaśnia Prodziekan ds. Kształcenia Wydziału Literaturoznawstwa UKW, dr hab. Beata Trojanowska, prof. uczelni. - Jednym z głównych celów przedsięwzięcia jest przygotowanie studentów do harmonijnego łączenia teorii z praktyką – podkreśla Prodziekan.

Proces wydawniczy i praktyka tekstu to studia stacjonarne II stopnia, a więc trwają dwa lata i kończą się uzyskaniem tytułu magistra. Jego absolwenci będą mogą pracować jako pracownicy redakcji czasopism, edytorzy tekstów, pracownicy instytucji kulturalnych, administracji państwowej, czy też mediów.

Rekrutacja na studia na UKW w roku akademickim 2023/2024 rozpocznie się 8 czerwca i potrwa do 11 lipca. Szczegółowe informacje znajdują się na portalu rekrutacyjnym.

UKW – miejsce dla ludzi z pasją!