Już od jesieni kandydaci będą mogli skorzystać z nowej oferty studiów II stopnia na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego - do listy kierunków proponowanych przez uczelnię właśnie dołączają studia zgodne z najnowszymi trendami i wymaganiami na rynku pracy, czyli zarządzanie sferą publiczną.
Po sukcesach uniwersytetu na polu ewaluacji jakości działań naukowych, przyszedł czas na dostosowanie oferty studiów do aktualnych tendencji w kształceniu przyszłych kadr i specjalistów. Wydział Nauk o Polityce i Administracji, który w wyniku szczegółowego procesu oceny otrzymał wysoką kategorię A, jest jedną z tych jednostek uczelni, która zaproponowała nowy, atrakcyjny kierunek studiów II stopnia - zarządzanie sferą publiczną.
Nowy kierunek studiów ma kształcić w sposób kompleksowy ekspertów w zakresie nowoczesnego zarządzania sektorem publicznym, jak i w konsekwencji prywatnym - z uwzględnieniem aktualnych uwarunkowań gospodarczych, społecznych i politycznych. To nie lada gratka dla każdego, kto chce zdobyć umiejętności menadżerskie i nie boi się przy tym korzystać z nowoczesnych narzędzi cyfrowych! Studia gruntownie przygotowują absolwentów do podjęcia zatrudnienia w wielu obszarach: w instytucjach administracji publicznej, obszarze brandingu, reklamy i public relations, agencjach rozwoju regionalnego, biurach konsultingowych, organizacjach pozarządowych, w charakterze kadry zarządzającej oraz we własnych firmach.
- Zarządzanie sferą publiczną II stopnia, to kontynuacja obranej przez nas drogi tworzenia innowacyjnych programów studiów na gruncie realizowanych badań nad współczesnymi procesami rządzenia i zarządzania. Chcemy kształcić nowoczesnych menadżerów sfery publicznej, liderów społeczności lokalnych i ponadlokalnych. Absolwentów, którzy będą posiadali ugruntowaną wiedzę, ale także miękkie i twarde umiejętności w zakresie zarządzania organizacją, samorządem czy państwem. Dynamika XXI wieku wymaga także gotowości do zmiany oraz rozwoju, swoistej zdolności do ciągłego uczenia i samodoskonalenia. Te cechy posiadają chociażby studenci oraz absolwenci prowadzonych przez nas kierunków licencjackich, jak Innowacyjność i zarządzanie sferą publiczną czy Cyberdemokracja i studia nad rozwojem. Zarządzanie sferą publiczną II stopnia to kolejny, jeszcze wyższy i bardziej praktyczny poziom wtajemniczenia w omawianym zakresie - wyjaśnia z entuzjazmem Prodziekan Wydziału Nauk o Polityce i Administracji, dr Wojciech Trempała.
Studia przeznaczone są dla absolwentów studiów wyższych. O przyjęciu decyduje w pierwszej kolejności ocena na dyplomie ukończenia studiów wyższych, w drugiej zaś średnia ocen z toku studiów potwierdzona przez dziekanat macierzystej uczelni. Ocena na dyplomie absolwentów kierunku innowacyjność i zarządzanie sferą publiczną, cyberdemokracja i studia nad rozwojem, zarządzanie, bezpieczeństwo narodowe, dziennikarstwo, politologia, kryminologia, ekonomia, administracja, prawo, prawo w biznesie, psychologia, pedagogika, socjologia zostanie podwyższona o 20%.
- Program studiów został pomyślany w sposób koncepcyjny. Używając metafory muzycznej można by powiedzieć, że każdy z semestrów to osobny utwór, który wspólnie z innymi tworzy przemyślaną kompozycję - płytę. Pierwszy ma charakter wprowadzający i pozwala wyrównać wiedzę wszystkich słuchaczy. Naszym celem jest to, aby doświadczenia studentów związane z ich dotychczasowym wykształceniem wzajemnie się przenikały i konfrontowały, tworząc rozwojową mieszankę. Drugi to bardzo interesująca, intrygująca i spójna treściowo opowieść o problemach oraz wyzwaniach współczesnej rzeczywistości. Trzeci i czwarty to już kształtowanie konkretnych kompetencji i umiejętności w zakresie zarządzania sferą publiczną. Co więcej – od samego początku, w każdym semestrze – studenci będą pracowali w wyznaczonych zespołach (w ramach przedmiotu Zespół), w których będą realizowali konkretne projekty – między innymi w obszarze społecznym, gospodarczym, kulturalnym czy ochrony środowiska. W znaczącej mierze będą także sami kształtowali ścieżkę swojej edukacji w oparciu o wybór spośród kilkunastu modułów. Serdecznie zapraszamy. Dysponujemy wszechstronnie wykształconą kadrą nauczycieli – dyrygentów, transmiterów wiedzy. Zagrajmy razem po to, aby zbudować społeczność gotową do dbania o dobro wspólne w szeroko rozumianym życiu publicznym - konstatuje Prodziekan ds. kształcenia WNoPiA, dr Wojciech Trempała.
Rekrutacja na studia na UKW rozpocznie się 8 czerwca i potrwa do 11 lipca. Szczegółowe informacje znajdują się na portalu rekrutacyjnym.