Święto Uniwersytetu podsumowaniem ostatnich sukcesów UKW Święto Uniwersytetu podsumowaniem ostatnich sukcesów UKW

Święto Uniwersytetu podsumowaniem ostatnich sukcesów UKW

Wyniki ewaluacji jakości kształcenia były głównym tematem uroczystości Święta Uniwersytetu, która odbyła się 25 kwietnia w Collegium Copernicanum Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

- Dzisiejsza uroczystość stanowi doskonałą okazję do tego, by jak najwięcej mówić o naszych sukcesach. Wyniki ewaluacji działalności naukowej UKW to ogromna szansa przed jaką stanęliśmy. Szansa, z której pragniemy skorzystać nie tylko dla dobra Uczelni, ale i z myślą o kolejnych pokoleniach, które będą żyć, studiować i pracować w naszym mieście i regionie. Mówiąc te słowa mam na myśli 19 dyscyplin nauki, w tym 17 uprawnień doktoryzowania i habilitowania z perspektywą rozwojową w kolejnej ewaluacji. Wskaźniki te są wyrazem wzmacniania przez nas szerokoprofilowej uniwersyteckości Bydgoszczy, tak jak ją wyobrażał sobie Andrzej Szwalbe – mówił Rektor UKW, prof. dr hab. Jacek Woźny.

Postać Andrzeja Szwalbe nie została tu przywołana przez przypadek, bo w tym roku w naszym mieście obchodzimy rok tego Honorowego Obywatela Bydgoszczy. Rocznic, do których nawiązał Rektor było więcej, ale najważniejsza była ta związana z datą 25 kwietnia, czyli 690. rocznica koronacji Kazimierza Wielkiego. Jest to wieloletnia tradycja naszej uczelni, że właśnie w ten dzień podsumowujemy ostatni rok.

Zostało ono zdominowane przez wyniki ewaluacji jakości kształcenia. Dziekani wydziałów reprezentujący dyscypliny naukowe, które otrzymały kategorię A – literaturoznawstwo, nauki o kulturze i religii, nauki o polityce i administracji – przedstawili swoje wydziały i plany na to, aby tę kategorię przynajmniej utrzymać.

Ważnym punktem było również wręczenie dyplomów doktora habilitowanego, które odebrali przedstawiciele nauk humanistycznych: dr hab. Witold Brzeziński, prof. uczelni oraz dr hab. Joanna Szczutkowska, prof. uczelni. Doniosłym momentem są też promocje doktorskie – w tym roku dyplomy z rąk swoich promotorów odebrało 13 osób:

• dr Anna Nadolska– dr hab. Zdzisław Biegański, prof. uczelni,
  • dr Piotr Rybarczyk– dr hab. Andrzej Zaćmiński, prof. uczelni,
  • dr Emilia Pankanin– dr hab. Lech Zieliński, prof. uczelni (UMK),
  • dr Karolina Magierek - dr Bogdan Pietrulewicz,
  • dr Miłosz Marcysiak – prof. dr hab. Roman Ossowski,
  • dr Agnieszka Pazderska – dr hab. Pawel Malendowicz, prof. uczelni,
  • dr Filip Świtkowski – prof. dr hab. Tomasz Kuczur,
  • dr Iwona Ałtyn– dr hab. Magdalena Twarużek, prof. uczelni,
  • dr Karolina Ropejko– dr hab. Magdalena Twarużek, prof. uczelni,
  • dr Robert Kosicki– dr hab. Magdalena Twarużek, prof. uczelni,
  • dr Daniel Łączny – dr hab. inż. Marek Macko, prof uczelni/dr hab. inż. Krzysztof Moraczewski, prof. uczelni,
  • dr Justyna Anna Szela-Adamska –prof. dr hab. Grzegorza Oliwy (UR),
  • dr Emilia Kopiec - prof. dr hab. Arkadiusz Kaczyński.

Gratulacje od władz UKW i dyplom uznania Ministra Edukacji i Nauki odebrał również dr hab. Jakub Lipski, prof. uczelni. Pracownik Wydziału Literaturoznawstwa w ostatnim czasie otrzymał stypendium MEiN oraz nagrodę naukową Prezydenta Miasta Bydgoszczy.

Uroczystość uświetnił oprawą muzyczną Chór Akademicki UKW pod batutą Tomasza Kotwicy z Wydziału Edukacji Muzycznej UKW.

Galeria zdjęć ze Święta Uniwersytetu.