FADO połączyło muzykę i naukę

W dniach 20-23.04 br. na muzycznej mapie Polski miały miejsce koncerty portugalskich muzyków, którzy prezentowali widowni muzykę FADO na żywo. Współorganizatorem wydarzenia był Uniwersytet Kazimierza Wielkiego, Wydział Nauk Biologicznych, Katedra Fizjologii i Toksykologii.

Harmonogram wyglądał następująco: 20 kwietnia - Regionalne Centrum Kultury im. Z. Herberta w Kołobrzegu, 21 kwietnia - Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Janikowie, 22 kwietnia - Fabryka Lloyda w Bydgoszczy, 23 kwietnia - Miejski Dom Kultury w Barcinie.

Organizatorzy zaprosili znakomitych artystów z Lizbony - Ana Rita Prada oraz Zé Maria, którym akompaniowali wybitni gitarzyści: Carlos Viçoso, Vasco de Sousa i Francisco Pereira.

Podczas kwietniowych koncertów pieśniarze FADO zaprezentowali utwory zarówno bardziej, jak i mniej znane dla tego gatunku muzyki. W programie znalazło się również miejsce dla naszego rodzimego utworu „Ta ostatnia niedziela”, w wykonaniu muzyków z Lizbony w akompaniamencie bydgoskich kwartetów smyczkowych. W Kołobrzegu mogliśmy posłuchać tego utworu we współudziale muzyków z zespołu Virtuoso w składzie: Michał Kwaśniak, Przemysław Nawrocki, Karol Piechowiak, Piotr Skruszewicz. Na bydgoskiej scenie obok portugalskich artystów wystąpił zespół ArtON Quartet w składzie: Anita Tubaja-Sobków, Malwina Mikołajczak-Lutrzykowska, Agnieszka Czupryńska, Joanna Czerwińska. Niesamowite wykonania przełożyły się na gromkie brawa wśród licznie zgromadzonej publiczności.

Koncert muzyki FADO to uczta nie tylko dla ucha, ale przede wszystkim dla duszy, w związku z czym na długo pozostanie w pamięci odbiorców. Po tak dobrym przyjęciu w każdym z miast, organizatorzy już planują kolejną trasę koncertową.

Wydarzenie miało charakter nie tylko kulturalny, ale stało się okazją do rozwoju współpracy naukowej pomiędzy Portugalią a Polską, a także nawiązania współpracy z ośrodkami kultury portugalskiej w Polsce.

Patronat nad wydarzeniem objęła Przewodnicząca Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Ambasada Portugalii w Polsce oraz Instytut Camõesa i TVP3 Bydgoszcz.

Relacja z wydarzenia dostępna jest na stronie bydgoskiego oddziału TVP.

fot. Magdalena Sikorska-Cupa