Pełna energii Kinga Apanasiewicz - rozmowa ze studentką fizycznych podstaw radioterapii i diagnostyki obrazowej

Jesteś studentką fizycznych podstaw radioterapii i diagnostyki obrazowej na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego, co skłoniło cię do wyboru takiego kierunku?

Interesuję się energią jądrową. Fascynuje mnie potencjał i możliwości, które niesie ze sobą ta forma energii. Chciałbym zgłębić wiedzę na ten temat. Nie jestem zwolenniczką uczenia się wiedzy, która mnie nie interesuje, dlatego przy wyborze studiów kierowałam się przede wszystkim moimi zainteresowaniami. Fizyczne podstawy radioterapii i diagnostyki obrazowej to kierunek, który oferuje praktyczną wiedzę, którą mogę wykorzystać w rozwijaniu mojej największej pasji, jaką jest budowa elektrowni jądrowych.

Rozumiem, że zgłębianie wiedzy na temat energii jądrowej to twoja największa pasja?

Tak, już od dzieciństwa pasjonuję się katastrofą w Czarnobylu. Zgłębiam jej wpływ na człowieka, działanie samej elektrowni jądrowej oraz skutki, jakie ta tragedia przyniosła dla środowiska. Spędzam wiele czasu na oglądaniu filmów dotyczących tej tematyki, a wolnej chwili pochłaniam książki z tego zakresu. Moim największym marzeniem jest odwiedzenie Czarnobylskiej Strefy Wykluczenia.

Kinga Apanasewicz

Wspomniałaś, że ten kierunek oferuje praktyczną wiedzę, opowiedz na czym polega jego unikatowość?

Na łączeniu teorii z praktyką. Wspaniałe jest to, że scala nauki ścisłe z medycyną. Mogę brać udział w praktykach zawodowych, które obejmują 960 godzin i są realizowane przez specjalistów we współpracy z Centrum Onkologii im. prof. Franciszka Łukaszczyka w Bydgoszczy.

Podczas zajęć uczę się bezpośrednio od fizyków medycznych radioterapii i diagnostyki obrazowej, planowania radioterapii, a przede wszystkim ustalania leczenia i ścieżki pacjenta. Jest to doskonały kierunek, bo opiera się na budowaniu wiedzy w oparciu o kompetencje miękkie, uczę się tego podczas praktyk, ale również podczas zajęć z psychologii klinicznej z elementami etyki.

Jak będziesz mogła wykorzystać zdobytą wiedzę w życiu zawodowym?

Jestem przygotowana do pełnienia różnorodnych ról w branży medycznej i naukowej. Będę potrafiła stosować metody fizyki w technice radiacyjnej, a także bezpieczne stosować promieniowanie jonizujące w celach medycznych. Mogę też być fachowcem w dziedzinie dozymetrii klinicznej i stosować promieniowanie jonizujące do celów terapeutycznych. W głównej mierze będę przygotowana do pracy w ośrodkach onkologicznych i zakładach diagnostyki obrazowej.

Co planujesz  po zakończeniu nauki?

Chciałabym kontynuować naukę na studiach podyplomowych związanych z energetyką oraz pracować w elektrowni jądrowej jeżeli taka otworzy się w Polsce.

Czy tylko atom...?

Nie tylko atom, muzyka jest moją kolejną pasją, czasami zdarza mi się pisać piosenki, chociaż wiele z nich trafia „do szuflady”. Poza muzyką, fascynuje mnie świat zwierząt, mam szczególne zamiłowanie do opieki nad zwierzętami, a zwłaszcza moimi kotami.

Kinga Apanasewicz

Dziękuję za rozmowę.

UKW – miejsce dla ludzi z pasją! 


Rekrutacja UKW