W czwartek 15 czerwca w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki w Toruniu odbyła się uroczysta gala Nagród Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Podczas uroczystości prestiżowe wyróżnienia odebrali twórcy i animatorzy najbardziej wartościowych przedsięwzięć w trzynastu obszarach działalności publicznej, społecznej i gospodarczej za ubiegły rok.
Laureatką w kategorii Edukacja została dr Karolina Goede z Wydziału Pedagogiki UKW.
Dr Karolina Goede razem z dr. Dominikiem Chmielem (Instytut Ratownictwa Głuszy w Inowrocławiu) zrealizowała projekt "Ratownictwo Głuszy w czasie pandemii".
Głównym celem projektu było promowanie włączania elementów ratownictwa głuszy do nauczania przedmiotu „Edukacja dla Bezpieczeństwa (EDB)” w szkołach ponadpodstawowych. W założeniach projektu przyjęli, iż kompetencje młodych obywateli w zakresie udzielania pierwszej pomocy w środowisku głuszy mogą być kluczowe w kontekście kolejnej sytuacji kryzysowej związanej chociażby z pandemią, tj. okresowej niewydolności jednostek ochrony zdrowia oraz służb ratunkowych. Podstawa programowa do realizacji zajęć z EDB, skupiona w głównej mierze na kształtowaniu umiejętności z udzielania pierwszej pomocy, daje przestrzeń dla wprowadzenia elementów ratownictwa głuszy, którą chcieliśmy wykorzystać.
W tym celu stworzyli podręcznik o charakterze dydaktycznym, który może posłużyć nauczycielom przedmiotu EDB do wprowadzenia elementów ratownictwa głuszy do toku lekcji. W podręczniku znajdują się zarówno zasady i procedury udzielania pierwszej pomocy w warunkach izolacji, jak i wybrane konspekty zajęć gotowe do implementacji na lekcjach EDB przez nauczycieli przedmiotu. Wspomniane konspekty zostały opracowane i poddane ewaluacji w terenie głuszy we współpracy ze Studenckim Kołem Naukowym "Edukacja dla Bezpieczeństwa" działającym na Wydziale Pedagogiki. Podręcznik „Medycyna i Ratownictwo Głuszy. Edukacja i praktyka” został opublikowany w 2022 roku nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego.
Gratulujemy!