Dwa stare paszporty i jeden dowód osobisty na tle starej mapy Dwa stare paszporty i jeden dowód osobisty na tle starej mapy

Jubileusz 25-lecia Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego

22 czerwca (czwartek) zapraszamy do wspólnego świętowania jubileuszu 25-lecia Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Uroczystości rozpoczną się o 12:00 w budynku Muzeum, gdzie otwarta zostanie wystawa jubileuszowa.

Na ekspozycji zobaczyć będzie można najcenniejsze zbiory. A jako, że muzealną kolekcję cechuje niezwykła różnorodność, taka też jest ta wystawa. Zachwycające, zadziwiające, specjalnie wyselekcjonowane na ten wyjątkowy czas obiekty. Nie zabraknie dzieł Leopolda Gottlieba, Olgi Boznańskiej, Jana Piotra Norblina, Juliana Fałata, czy Teodora Axentowicza, a także zabytków techniki, militariów, archiwaliów, wyposażenia dawnych placówek dyplomatycznych i konsularnych. Po otwarciu wystawy i oprowadzeniu kuratorskim, uroczystości jubileuszowe kontynuowane będą w Bibliotece Uniwersyteckiej.

Jubileusz to przede wszystkim doskonała okazja dla podziękowań. A te kierować należy przede wszystkim do donatorów. Muzealną kolekcję tworzą bowiem dary osób prywatnych i instytucji. To dzieło utkane z westchnień za rodzinnym domem, z tęsknoty za ojczyzną i z miłości do niej. Decyzja o przekazaniu pamiątek do Muzeum to wyraz troski o dziedzictwo polskiej dyplomacji i Polonii. Dziś zbiory Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego liczą ponad 4 tysiące obiektów i to zasługa tylko i wyłącznie donatorów!

Szczegółowy program obchodów Jubileuszu:

12:00 Część I – Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego (ul. Berwińskiego 4)

Otwarcie wystawy jubileuszowej oraz oprowadzanie kuratorskie

12:45 Część II  Biblioteka Uniwersytecka (ul. K. Szymanowskiego 3, Aula, I piętro)

  • Powitanie gości przez Dziekana Wydziału Historycznego UKW dra hab., Marka Zielińskiego, prof. uczelni,
  • Wystąpienie JM Rektora prof. Jacka Woźnego
  • Życzenia okolicznościowe
  • Prelekcje:
  • dr Aleksandra Jankowska: „Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego – skarbnica pamięci historycznej darczyńcom zawdzięczana”
  • prof. dr hab. Albert S. Kotowski: „Polscy emigranci w zachodnich strefach okupacyjnych Niemiec po II wojnie światowej”
  • dr hab. Adam Sudoł, prof. uczelni „25-lecie Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego – wspomnienia pomysłodawcy, założyciela i współtwórcy”

Całość uświetni występ Chóru Uniwersyteckiego.
Na koniec wzniesiemy uroczysty toast!
Zapraszamy!
Wstęp wolny

Obchody jubileuszu 25-lecia Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego zostały objęte honorowym patronatem Ministerstwa Edukacji i Nauki, Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Patronat honorowy:

Logotypy od lewej: Ministerstwa Edukacji i Nauki, Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Komitet Honorowy:

  • Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz
  • Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki
  • Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski
  • Rektor Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego – prof. Jacek Woźny
  • Dziekan Wydziału Historycznego – dr hab. Marek Zieliński, prof. uczelni
  • Twórca i Honorowy Kustosz Muzeum – dr hab. Adam Sudoł, prof. uczelni

Logotypy: Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz, Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki, Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego

Patronat medialny:

Logotypy: Polskie Radio Pik, TVP Bydgoszcz