Punkt pomocy dla mieszkańców Ukrainy rusza na UKW

Mieszkańcy Bydgoszczy, którzy chcą pomóc Ukraińcom uciekającym przed wojną, mogą od teraz przynosić dary na UKW. W głównym kampusie ruszył punkt pomocy, prowadzony pod patronatem Fundacji Diversity Polska.

Wojna w Ukrainie trwa już prawie 500 dni i nie widać końca tego niczym nieuzasadnianego aktu terroru wywołanego przez Rosję. W Bydgoszczy schronienie znalazło wielu mieszkańców Ukrainy, do naszego miasta trafiają też kolejni uchodżcy, ewakuowani z zagrożonych terenów. Punkt pomocy, który rusza w budynku Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, jest przede wszystkim adresowany do kobiet i ich dzieci.

- Pomagamy kobietom, które przybyły tu w ostatnich miesiącach i nie mogą iść do pracy. Mamy na przykład kobietę, która ma 3 swoich dzieci i 9 adoptowanych od sąsiadów i bliskich, którzy walczą albo zginęli – wyjaśnia radna Miasta Bydgoszczy i członkini Rady Uczelni UKW, Joanna Czerska-Thomas. – Osoby, które przyjeżdżają tutaj, mają limit jednej torby. Potrzebujemy wielu produktów, których my używamy na co dzień – kontynuuje Czerska-Thomas.

Do punktu można przynosić żywność długoterminową i produkty dla dzieci, odzież damską, zabawki, a także produkty higieniczne.

Punkt jest wspierany przez bydgoski klub Rotary, firmy i prywatnych darczyńców. Zbiórka odbywa się pod patronatem Fundacji Diversity Polska. – Działamy pod patronatem Fundacji, abyśmy byli jak najbardziej przejrzyści – wyjaśnia Kosma Kołodziej, absolwent UKW. – Pomagamy w znalezieniu pracy, zakwaterowania czy szkoły. Organizujemy też lekcje języka polskiego. Pomogliśmy już 27700 potrzebującym - dodaje.

Do punktu pomocy mogą trafiać również dary, które trafią na Ukrainę. Bydgoscy wolontariusze są w trakcie przygotowania kolejnego transportu. – Nie zostawiamy towarów w magazynach. To, co Państwo nam przekazujecie, trafia bezpośrednio na front do żołnierzy i medyków. Nasz kolejny cel to Zaporoże, gdzie jedziemy z ambulansem. Ewakuujemy też stamtąd dzieci – mówi Justyna Gotowicz.

Udostępnienie pomieszczeń na działalność tego punktu jest już kolejnym aktem pomocy Uniwersytetu dla mieszkańców Ukrainy. Społeczność UKW od pierwszych dni włączyła się w zbiórkę finansową dla studentów oraz zbiórkę darów. Odbył się również piknik charytatywny. – Chcemy po prostu bezinteresownie pomagać. Pomagaliśmy już wcześniej, teraz otwieramy się jeszcze szerzej na społeczeństwo. Taka jest misja Uniwersytetu – powiedział Rektor UKW, prof. dr hab. Jacek Woźny.

Punkt pomocy działa w głównym kampusie UKW przy ul. Chodkiewicza 30 w budynku E. Wejście ze względu na remont jest możliwe tylko do strony parkingu (schodami w dół). Wydawanie darów odbywa się od poniedziałku do piątku w godz. 10 - 12, natomiast przyjmowanie darów w godz. 9 – 14.