Uniwersytet Kazimierza Wielkiego na międzynarodowej konferencji Universeum (4 – 7 lipca)
Za nami międzynarodowa konferencja muzeów uczelnianych organizowana przez UNIVERSEUM (European Academic Heritage Network) oraz Stowarzyszenie Muzeów Uczelnianych. Gospodarzem wydarzenia był Uniwersytet Wrocławski. W Universeum udział wzięło ponad 180 osób z muzeów uczelnianych z 26 krajów europejskich. Wśród tej grupy nie zabrakło również naszych muzeów – Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego (Wydział Historyczny) oraz Muzeum Uniwersyteckiego (Biblioteka Uniwersytecka).
Swoją reprezentację miały muzea uniwersyteckie z Uniwersytetów w Lizbonie, Oxfordzie, Brukseli, Aberdeen, Amsterdamie, Padwie, Coimbrze (Portugalia), Glasgow, Pradze, Akwizgranie, Oslo, Strasburgu, Gandawie, Atenach, Madrycie, Salamance, Uniwersytetu Technicznego w Dreźnie, a także z Politechniki École w Paryżu, w Turynie, czy Politechniki Lwowskiej.
Universeum to europejska sieć muzeów uczelnianych założona w 2001 roku. Działalność stowarzyszenia skupia się na ochronie i popularyzacji dziedzictwa akademickiego Starego Kontynentu. Tradycją stało się, że co roku Universeum organizuje konferencję w jednym z miast europejskich. Tym razem wybór padł na piękny Wrocław. Hasłem przewodnim przedsięwzięcia było „The experience of academic heritage”.
To były bardzo intensywne dni. Muzealnicy wzięli również udział w warsztatach prowadzonych przez Holenderską Fundację Dziedzictwa Akademickiego oraz Uniwersytet w Strasburgu.
Muzea uczelnianie to dziś nieodzowny element każdego nowoczesnego uniwersytetu. Część z nich gromadzi pamiątki związane z historią uczelni, a część służy naukowcom i studentom, jako cenny zasób badawczy oraz środek dydaktyczny. Stąd też zwykło się mówić o modelu MUZEUM UCZĄCEGO (teaching museum). Ten model narodził się już w średniowieczu. Przy uniwersytetach powstawały wówczas ogrody medyczne i teatry anatomiczne, które gromadziły zbiory dydaktyczne wspierające edukację lekarzy i aptekarzy (Uniwersytety w Padwie, Pizie, Lejdzie, Bolonii). Dziś każda nowoczesna uczelnia ma w swoich strukturach muzea. Dość wspomnieć Uniwersytet Jagielloński, w którym działa siedem muzeów, czy Uniwersytet Wrocławski, w którego strukturach funkcjonuje Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego, Muzeum Przyrodnicze, Muzeum Człowieka, Muzeum Geologiczne, Muzeum Mineralogiczne oraz Dom Archeologów.
Po szczegóły tegorocznego Universeum odsyłamy na strony uczestników – Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego oraz Muzeum Uniwersyteckiego UKW.
oprac. dr Aleksandra Sara Jankowska