UKW rozpoczyna współpracę z Stowarzyszeniem Pomocy Osobom z Zespołem Aspergera ASPI

20 lipca 2023 r. została popisana umowa o współpracy między Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego a Stowarzyszeniem Pomocy Osobom z Zespołem Aspergera ASPI.

W podpisaniu umowy ze strony UKW uczestniczyli Prorektor ds. Studenckich i Jakości Kształcenia Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, dr hab. Benedykt Odya, prof. uczelni oraz Pełnomocnik Rektora ds. Osób Niepełnosprawnych mgr Radosław Cichański. Natomiast ze strony Stowarzyszenia ASPI w murach naszej uczelni pojawili się Prezes Stowarzyszenia, Małgorzata Błaszyk i Zastępca Prezesa, Magdalena Nakielska.

Stowarzyszenie ASPI opiera swoją działalność na pracy społecznej na rzecz osób w spektrum autyzmu oraz ich rodzin, w tym m.in. na: ochronie i poprawie zdrowia, w tym zdrowia psychicznego, terapii i rehabilitacji, edukacji, podnoszeniu sprawności fizycznej, uspołecznianiu, podnoszeniu kwalifikacji zawodowych, adaptacji w społeczeństwie ludzi zdrowych oraz przeciwdziałaniu zjawiskom przemocy wobec osób w spektrum autyzmu oraz wielu innych działaniach.

Współpraca będzie realizowana poprzez:

• aktywizację zawodowa osób z autyzmem w szczególności studentów i absolwentów szkół wyższych,
  • aktywizację społeczną osób z autyzmem,
  • podejmowanie działań w zakresie wsparcia abiturientów w procesie rekrutacji do szkół wyższych,
  • edukację społeczeństwa o problemach osób z autyzmem, w szczególności poprzez pogłębianie wiedzy w zakresie prowadzonych szkoleń oraz promowanie wiedzy i form wsparcia osobom z autyzmem,
  • prowadzenie badań naukowych w zakresie problematyki osób z autyzmem.

Podpisana umowa umożliwi także realizację wspólnych projektów i przedsięwzięć oraz wspieranie inicjatyw partnerskich na rzecz studentów i doktorantów, w szczególności tych w spektrum autyzmu.