Projekt Polska i Jugosławia w XX w. dra Pawła Wawryszuka upowszechnieni wiedzę naukową oraz wypromuje wizerunek Polski za granicą

Pięć projektów z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy otrzymało dofinansowanie w ramach programu Ministerstwa Edukacji i Nauki „Doskonała Nauka”. Jednym z nich jest projekt naukowo-badawczy „Polska i Jugosławia w XX w.” autorstwa dra Pawła Wawryszuka. Konferencja otrzymała środki finansowe w wysokości 71 027 zł (całkowita wartość: 80 627 zł).

Projekt „Polska i Jugosławia w XX w.” realizowany jest od 2013 r. przez Wydział Historyczny UKW z udziałem Instytutu Historii Współczesnej w Belgradzie, a od 2015 r. aktywnie uczestniczą w nim przedstawiciele instytucji naukowo-badawczych z pozostałych państw pojugosłowiańskich. Od początku w składzie zespołu polskiego, oprócz pracowników naukowych UKW, znajdują się również naukowcy z Polskiej Akademii Nauk oraz uniwersytetów: m.in. Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, Uniwersytetu Gdańskiego, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Warszawskiego oraz Uniwersytetu Wrocławskiego.

Celem współpracy jest prowadzenie interdyscyplinarnych badań na temat wielopoziomowych i wielopłaszczyznowych relacji polsko-jugosłowiańskich w XX wieku oraz roli tych państw w stosunkach międzynarodowych. Prezentacja wyników badań omawiana jest na corocznych konferencjach, panelach i sympozjach, które odbywają się naprzemiennie w Bydgoszczy i w Belgradzie. Spotykają się tam pracownicy wymienionych ośrodków naukowych z Polski, Serbii, Chorwacji, Słowenii, Bośni i Hercegowiny, Macedonii i Czarnogóry.

Projektowana konferencja odbędzie się w 2024 r. Szacowana liczba uczestników konferencji to ok. 36 osób (w oparciu o parytet: 18 naukowców z Polski i 18 przedstawicieli z państw pojugosłowiańskich). Konferencja naukowa będzie miała charakter otwarty i ogólnodostępny. Wydarzenie będzie dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Konferencja skierowana jest do naukowców zajmujących się tematyką bałkańską (i odpowiednio polską), studentów oraz wszystkich miłośników Bałkanów.

Głównymi celami, jakie przyświecają organizatorom tej konferencji jest upowszechnienie nowej wiedzy naukowej na temat relacji polsko-jugosłowiańskimi w XX w., jej popularyzacja, integracja środowisk naukowych polskich z pojugosłowiańskimi ośrodkami naukowymi oraz promocja wizerunku Polski za granicą. Wymienione cele naukowe wpisują się w rozwój i potrzeby dyscypliny, jaką jest historia oraz jej kontekst dydaktyczny (niektóre z problemów omawianych na konferencjach znalazły odbicie w podręcznikach do historii w Serbii). Do efektów praktycznych organizowanego wydarzenia należy również wymiana doświadczeń oraz podniesienie kompetencji w dziedzinie metodologii badań nauk humanistycznych i społecznych. Rozwój współpracy umożliwi dalszą wymianę publikacji naukowych, aktywizację naukowców i studentów. 

Do tej pory odbyło się osiem konferencji, które zakończyły się wydaniem ośmiu tomów materiałów pokonferencyjnych: cztery w języku polskim i cztery w języku serbskim. Wszystkie prace uzyskały bardzo pozytywne recenzje, a dwie z nich docenione zostały przez Kapitułę Nagrody im. prof. Jerzego Skowronka (2017 r. i 2018 r.). Należy podkreślić, że współpraca i konferencje, o których mowa, są przejawem jedynej w Polsce zinstytucjonalizowanej i permanentnej współpracy międzynarodowej nad problematyką stosunków polsko-jugosłowiańskich.

Projekt pt. Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Polska i Jugosławia w XX wieku”, został dofinansowany w ramach programu Ministerstwa Edukacji i Nauki pod nazwą „Doskonała Nauka II” w ramach modułu „Wsparcie konferencji” lub "wsparcie monografii". Wartość dofinansowania: 71 027,00 PLN, całkowita wartość: 80 627,00 PLN.

Przedmiotem programu jest wsparcie podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki oraz innych jednostek organizacyjnych działających na rzecz upowszechniania nauki w realizacji projektów mających na celu prezentację osiągnięć naukowych, w tym najnowszych wyników badań naukowych lub prac rozwojowych, przez organizację konferencji naukowych, wydawanie monografii naukowych lub ich tłumaczenie na języki kongresowe (angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski lub włoski)."

Więcej informacji o pozostałych projektach: ukw.edu.pl

Logotypy: Flaga i godło Polski - Ministerstwo Edukacji i Nauki -  program Doskonała Nauka

UKW – miejsce dla ludzi z pasją!