Prof. Krzysztof Moraczewski promotorem doktoratu wdrożeniowego

Projekt dr. hab. Krzysztofa Moraczewskiego, prof. uczelni (Wydział Inżynierii Materiowej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy) znalazł się na liście wniosków zakwalifikowanych przez Ministerstwo Edukacji i Nauki do programu Doktorat Wdrożeniowy 2023.

Założenia projektu: Przedmiotem programu doktorat wdrożeniowy jest tworzenie warunków do rozwoju współpracy podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki z otoczeniem społeczno-gospodarczym, prowadzonej w ramach szkół doktorskich i polegającej na kształceniu doktorantów we współpracy z zatrudniającymi podmiotami, której efektem będzie wdrażanie w tych podmiotach wyników prowadzonej przez doktorantów działalności naukowej. Warunkiem ostatecznego zakwalifikowania do udziału w programie jest przyjęcie przez UKW do szkoły doktorskiej osoby, będącej pracownikiem podmiotu współpracującego.
Doktorat wdrożeniowy (program MEiN): projekt nr DWD/7/0153/2023
Opiekun naukowy (promotor) projektu: dr hab. inż. Krzysztof Moraczewski, prof. uczelni
Dziedzina: nauki inżynieryjno-techniczne
Dyscyplina: inżynieria materiałowa
Tytuł projektu: Opracowanie technologii otrzymywania innowacyjnego materiału polimerowego o szerokim spektrum działania antybakteryjnego i antygrzybicznego

Celem pracy doktorskiej jest opracowanie i wdrożenie nowego biodegradowalnego materiału polimerowego o szerokim spektrum działania antybakteryjnego i antygrzybicznego oraz technologii jego produkcji. Materiał ten będzie zawierał nieznany do tej pory układ naturalnych substancji aktywnych, które będą się wzajemnie uzupełniać działając jednocześnie na dużą grupę bakterii i grzybów. Mieszanina substancji będzie dobrana jednak tak, żeby nie wpływać negatywnie na bakterie i grzyby biorące udział w procesie kompostowania.

Dane podmiotu współpracującego: Sieć Badawcza Łukasiewicz - Instytut Inżynierii Materiałów i Barwników.