Żegnamy dr Krystynę Lenartowską

Dziś nadeszła do nas niezwykle smutna wiadomość, która bardzo nas poruszyła. 23 sierpnia br. odeszła od nas nasza koleżanka, dr Krystyna Lenartowska.

Swoje zawodowe życie przez wiele lat poświęciła kształceniu nauczycieli edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej.  Była osobą niezwykle otwartą na potrzeby i oczekiwania studentów. Posiadała wiedzę i doświadczenie, które przez wiele lat służyły naszym studentom i członkom katedry. Jej talent organizatorski, pozytywne nastawienie, humor wprowadzały zawsze pozytywną atmosferę.

Przekształcenie Wyższej Szkoły Nauczycielskiej w Wyższą Szkołę Pedagogiczną spowodowało powołanie nowych kierunków studiów i nowych zakładów naukowych. W strukturze Wydziału Pedagogicznego powołany został między innymi Zakład Pedagogiki Przedszkolnej i Nauczania Początkowego. Jego pierwszym kierownikiem była właśnie dr Krystyna Lenartowska.

Była organizatorem studiów podyplomowych nauczania początkowego, a także wspólnie z dr Haliną Smolińską dały podstawy ruchu Freinetowskiego w Uczelni.

Swoje poczynania naukowe koncentrowała w tematyce edukacji polonistycznej na poziomie wczesnej edukacji. Tematyka Jej publikacji głównie dotyczyła rozwijania umiejętności czytania, zainteresowań czytelniczych oraz umiejętności pracy z tekstem. Do znaczących publikacji wykorzystywanych w codziennej pracy studentów i nauczycieli wychowania przedszkolnego i edukacji wczesnoszkolnej należą te wymienione poniżej książki oraz wiele innych artykułów w czasopismach. Książki pisane wspólnie z dr Wacławą Świętek z Torunia były inspiracją do pracy nauczycieli wczesnej edukacji w całej Polsce.

Dr Krystyna Lenartowska wypromowała wielu magistrów nauczania początkowego, którzy z powodzeniem pracowali i pracują jako nauczyciele szkół podstawowych. Dwie magistrantki zainspirowała również do pracy naukowej na uczelni – prof. Ewa Filipiak i dr hab. Anna Jakubowicz-Bryx z powodzeniem tę pracę kontynuują.

Nie ma takich słów, które oddałyby żal jaki czujemy po stracie bliskich i takich, które mogłyby nas w takiej chwili pocieszyć. Możemy jednak życzyć sił do zniesienia bólu i wyrazić nadzieję, że czas złagodzi poczucie straty.

„Ten którego opłakujemy, nie jest nieobecny, lecz tylko niewidoczny, jego oczy promieniejące chwałą odbijają się w naszych oczach pełnych łez.”

Pracownicy Katedry Pedagogiki Przedszkolnej i Wczesnoszkolnej oraz Wydziału Pedagogiki

Ostatnie pożegnanie odbędzie się 29 sierpnia w parafii Św. Józefa  ul. Wł. Bełzy 11 w Bydgoszczy o godzinie 10.30.

Publikacje zwarte dr Krystyny Lenartowskiej

• Organizacja i przebieg procesu uczenia się czytania i pisania w klasie pierwszej i drugiej przy próbie zastosowania systemu nauczania całościowego / Krystyna Lenartowska Bydgoszcz: Wyższa Szkoła Pedagogiczna, 1970.
  • Urządzenie klasy szkolnej dla uczniów najmłodszych / Krystyna Lenartowska, Wacława Świętek. Warszawa: Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, 1977.
  • Praca z tekstem w klasach I-III / Krystyna Lenartowska, Wacława Świętek. Warszawa: Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, 1982
  • Z teorii i praktyki nauczania początkowego. Cz. 3, Kształcenie postaw twórczych w edukacji wczesnoszkolnej / pod red. K. Lenartowskiej, H. Smolińskiej ; Wyższa Szkoła Pedagogiczna w Bydgoszczy. Bydgoszcz: Wydaw. Uczelniane WSP, 1985.
  • Lektura w klasach I-III / Krystyna Lenartowska, Wacława Świętek. Warszawa: Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, 1987.
  • Inspirowanie wypowiedzi pisemnych w klasach I-III / Krystyna Lenartowska, Wacława Świętek. Warszawa: Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, 1989.
  • Poszukiwania badawcze nauczycieli akademickich i studentów dotyczące wybranych problemów czytelnictwa / pod red. Krystyny Lenartowskiej i Elżbiety Szefler. Bydgoszcz: Wydaw. Uczelniane WSP, 1994.
  • Wybrane problemy pedagogiki w świetle badań / pod red. Krystyny Lenartowskiej i Pawła Prusaka.  Bydgoszcz: Wydaw. Uczelniane WSP, 1994.
  • Ćwiczenia w pisemnym wypowiadaniu się: dla uczniów klasy trzeciej / Krystyna Lenartowska, Halina Smolińska. Inowrocław: "Pozkal", 1995.
  • Ćwiczenia w pisemnym wypowiadaniu się: dla uczniów klasy drugiej / Krystyna Lenartowska, Halina Smolińska. Inowrocław: "Pozkal", 1995.
  • Metody nauki czytania i pisania we współczesnych elementarzach polskich / Anna Jakubowicz, Krystyna Lenartowska. Bydgoszcz: Wydawnictwo "Arcanus", 1997.
  • Poszukiwanie alternatywnych koncepcji związanych z edukacją dzieci młodszych / pod red. Anny Jakubowicz, Krystyny Lenartowskiej. Bydgoszcz: Wydawnictwo Uczelniane WSP, 1999.
  • Czytanie w początkowych latach edukacji / Anna Jakubowicz, Krystyna Lenartowska, Maria Plenkiewicz. Bydgoszcz: Wydawnictwo "Arcanus", 1999.
  • Wiersz w zintegrowanej edukacji elementarnej: książka pedagogiczno-metodyczna dla nauczycieli klas I-III szkoły podstawowej / Krystyna Lenartowska, Wacława Świętek. Wydaw. Edukacyjne "Akapit", 2006.