Bydgoszcz stanie się stolicą akademickiego wioślarstwa. 7 września startują AME

Już tylko dni dzielą nas od wioślarskiego święta w Bydgoszczy. W dniach 7-10 września odbędą się Akademickie Mistrzostwa Europy w wioślarstwie, których organizatorem jest KU AZS UKW Bydgoszcz.

Rok temu we wrześniu w Brdyujściu rywalizowali najlepsi kajakarze wśród studentów. Tym razem w tym samym miejscu spotkają się wioślarze reprezentujący europejskie uczelnie. Wioślarstwo jest popularniejszą dyscypliną w akademickim sporcie, dlatego do Bydgoszczy przyjedzie trzykrotnie więcej zawodników niż przed rokiem. Szczegóły tej imprezy poznaliśmy podczas konferencji prasowej 29 sierpnia.

- Mamy zgłoszonych zawodników z 20 krajów reprezentujących 82 uczelnie. Licząc członków sztabu szkoleniowego, jest to blisko 600 osób. Przygotowania do tej imprezy trwały od roku i jesteśmy już na ich finiszu - zapewnia prezes AZS-u UKW Bydgoszcz, Katarzyna Domańska.

- Jako bydgoskie środowisko wioślarskie cieszymy się, że ta impreza zagościła w Bydgoszczy. Jako Związek wspieramy tę imprezę, do komitetu dołączyło wiele klubów wioślarskich. Mam nadzieję, że wspólne działanie będzie wielkim sukcesem - powiedziała wiceprezes ds. organizacyjnych Polskiego Związku Towarzystw Wioślarskich, Anna Tataruch.

AME rozpoczną się ceremonią otwarcia 7 września o godz. 17:00 (czwartek) na Wyspie Młyńskiej. Zawodnicy zaprezentują się kibicom, a następnie zaplanowano koncert studentów Wydziału Edukacji Muzycznej UKW. Rywalizacja na torze w Brdyujściu rozpocznie się dzień później i potrwa do niedzieli.

Najliczniejszą reprezentację do AME zgłosili Niemcy, którzy w Bydgoszczy będą reprezentowani przez 13 uczelni. Polska zgłosiła 12 uczelni, a o jedną mniej Francja. Drużynowa klasyfikacja będzie opierać się właśnie na rezultatach poszczególnych uczelni, które będą startowały pod swoimi narodowymi flagami. Na starcie nie zabraknie oczywiście studentów Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego i innych bydgoskich uczelni.

- Wystartują nasi najlepsi studenci, którzy trenują w bydgoskich klubach. W składzie naszej reprezentacji są utytułowane zawodniczki - Paulina Chrzanowska i Izabela Gałek, które na początku tego miesiąca zdobyły srebro na Uniwersjadzie. Jest również Piotr Dziewieczyński, który zajął piąte miejsce. Również podczas zakończonych w ten weekend Młodzieżowych Mistrzostwach Europy na podium stanęło dwóch naszych studentów - Michał Witkowski i Bartłomiej Sopoński. Najbardziej utytułowaną zawodniczką będzie Klaudia Pankratiew, która wystartuje już praktycznie jako absolwentka – wylicza trener wioślarskiej reprezentacji UKW, Lech Olszewski.

Organizatorem Mistrzostw jest AZS UKW, ale imprezy tej rangi nie mogą odbyć się bez wsparcia Miasta. Przyjazd tak dużej grupy sportowców jest ważny dla Bydgoszczy nie tylko ze sportowego punktu, ale i budowania wizerunku sportowej metropolii, gotowej na największe wyzwania.

- Tor jest dobrze przygotowany, ponieważ większość inwestycji z nim związanych wykonaliśmy przed AMŚ w kajakarstwie - mówi Dyrektor Bydgoskiego Centrum Sportu, Adam Soroko. - Pragnę wyrazić wdzięczność i podziękowania, że tak prężnie działacie. Dla nas jest to promocja Miasta i obiektu. Pokazujemy w ten sposób, że takie imprezy można u nas organizować, a wioślarska Polska to nie tylko Malta. Nasz tor jest sympatyczny, kompaktowy. Wszystko na nim dobrze widać – dodał przedstawiciel Miasta.

Już teraz serdecznie zapraszamy kibiców do wspierania bydgoskich wioślarzy. Wstęp na całe AME jest wolny. Szczegółowy program zostanie wkrótce zamieszczony na stronie AZS-u UKW.