Projekt badawczy dr Piotra Walewicza otrzyma dofinansowanie Narodowego Centrum Nauki

Dr Piotr Walewicz z Wydziału Nauk o Polityce i Administracji otrzyma 24 200 zł dofinansowania z Narodowego Centrum Nauki na realizowany przez siebie projekt badawczy pt.Polityczne narracje na temat Europejskiego Zielonego Ładu: krytyczno-analityczne studium wypowiedzi europejskich polityków w mediach społecznościowych”. Są to badania wstępne/pilotażowe.

Polityka ekologiczna jest przedmiotem politycznych i ideologicznych sporów, rozgrywających się m.in. w sferze mediów społecznościowych. Kto kontroluje dominujące w nich narracje, ten ma realny wpływ na opinię publiczną i najprawdopodobniej na sferę realizacji polityk publicznych. Istnieje jednak niewiele literatury dotyczącej budowania przez strony tych sporów swoich narracji oraz ich relacji do tzw. „zielonej” myśli politycznej, czy „ekologicznego sceptycyzmu”.

W związku z tym w ramach finansowanego przez NCN działania naukowego poznany zostanie związek pomiędzy nurtami (anty-)enwironmentalizmu a narracjami i historiami tworzonymi przez orędowników i przeciwników różnorakich rozwiązań polityki ekologicznej. Autorska, łącząca różne dyscypliny naukowe metodologia posłuży do poznania, przeanalizowania, usystematyzowania oraz porównania narracji polityków będących zwolennikami i przeciwnikami przyjętego w 2020 roku pakietu inicjatyw politycznych, znanych jako Europejski Zielony Ład (EZŁ).

Przeanalizowane zostaną: kontekst, postaci (bohaterów, antybohaterów, ofiar), fabuły i morały snutych przez europejskich polityków historii. Przykładem może być opisywanie organów Unii Europejskiej albo jako bohaterów albo jako złoczyńców, zależnie od tego, czy dany autor jest przychylny prowadzonej przez nich polityce.

Zebrane dane posłużą także do poznania tego, jak polityka ekologiczna utożsamiana bywa z bezpieczeństwem, ekonomią, czy ruchami społecznymi. Wskazać będzie można także łączenie w jednej narracji polityki ekologicznej z innymi politykami sektorowymi, a przede wszystkim polityką gospodarczą, energetyczną i zagraniczną.

Poza walorem poznawczym, wyniki badań mogą zostać wykorzystane w praktyce w celu budowania lepszych strategii komunikacyjnych dotyczących wielkich przedsięwzięć polityki ekologicznej.

dr Piotr Walewicz, mężczyzna w okularach ubrany w garnitur, w tle drzewa