Światowy Dzień Wartości na UKW - relacja

19 października 2023 obchodziliśmy Światowy Dzień Wartości, ogólnopolską inicjatywę zapoczątkowaną przez ABSL, największą organizację zrzeszającą firmy z sektora nowoczesnych usług dla biznesu. W auli Biblioteki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego odbyły się debaty, o szeroko pojętej Przynależności w kontekście społecznym, kulturowym i biznesowym. Co znaczy Przynależność w obecnych czasach i jakie jest jej znaczenie?

Reprezentanci różnorodnych środowisk: kultury, biznesu, reprezentowanego przez firmę ATOS, Urzędu Miasta Bydgoszczy oraz UKW, w niezwykle otwartej formie, dyskutowali w obrębie tematów: „Poczucie przynależności w zmieniającym się świecie. Jak odnaleźć się w czasach przemian natury społecznej, kulturowej i biznesowej” oraz „Wiele odcieni przynależności i zaangażowania”.

Badania i obserwacje współczesnego świata wskazują, że poczucie przynależności jest bardzo istotnym elementem „zdrowego” funkcjonowania jednostki w społeczeństwie. Przynależność buduje  samoakceptację i zaangażowanie wspólnotowe, a brak przynależności, to brak akceptacji i wykluczenie.

Najważniejsze wartości: Równość, Równorzędność, Inkluzywność mają w Polsce i na świecie bardzo dobre umocowania prawne. Sednem jest jednak ich wdrażanie.

UKW reprezentował Dziekan Wydziału Nauk o Polityce i Administracji dr hab. Artur Laska, prof. uczelni, który określił, że fundamentem kultury organizacyjnej na UKW jest „autentyczna przestrzeń” dla wszystkich, która zaczyna się już od poziomu języka. Angażuje studentów w formie kół naukowych i wolontariatów. Wyróżnia się na tle innych, polskich uniwersytetów dostępnością dla osób z niepełnosprawnościami. Aktualnie UKW wprowadza Plan Równości Płci, który poprzedzony był wnikliwą analizą tematu.

W pierwszej debacie „Poczucie przynależności..." udział brali:

• Moderatorka: Magdalena Tomicka — Dyrektor HR w firmie Eviden, współkoordynator ABSL Bydgoszcz Chapter,
  • Dorota Glaza — Dyrektor biura aktywności społecznej UM Bydgoszcz,
  • dr hab. Artur Laska, prof. uczelni — Dziekan Wydziału Nauk o Polityce i Administracji, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy,
  • Robert Wichłacz — Prezes firmy Atos, Lider ABSL Bydgoszcz Chapter,
  • Bisz — Jarosław Jaruszewski — polski raper, poeta i producent muzyczny.

W drugiej debacie „Wiele odcieni...” uczestnikami byli:

• Moderator: Magdalena Tomicka — Dyrektor HR w firmie Eviden,
  • Anna Leda — Studentka UKW, Prezes Koło Naukowe Studentów Bezpieczeństwa Narodowego,
  • Karolina Konstantinidis — HR Business Partner w firmie Livingston,
  • Dominika Kiss-Orska — Kulturoznawczyni, Dyrektor w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy.

Jedną z bezcennych konkluzji debat były słowa, aby zacząć od siebie i pracować indywidualnie nad obalaniem własnych stereotypów – zaczynając na przykład od unikania stygmatyzujących żartów.

Dziękujemy Gościom, Organizatorom, a szczególnie Studentom UKW za liczny udział w Światowym Dniu Wartości!