Projekt NCBiR rozwinie kwalifikacje studentów mechatroniki i informatyki
Wielki sukces Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Programie FERS Kształcenie dla branż w ramach Funduszy Europejskich dla Rozwoju Społecznego 2021-2027.
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju informuje, że zakończył się III etap oceny merytorycznej wniosków złożonych w naborze pn. „Kształcenie na potrzeby branż kluczowych”, ogłoszonym w ramach Działania 01.05 Umiejętności w szkolnictwie wyższym.
Spośród 89 wniosków o dofinansowanie polegających ocenie w III etapie oceny merytorycznej, do kolejnego etapu procedury oceny, tj. negocjacji zostały skierowane 23 wnioski. Projekt Nowoczesny inżynier dla branż kluczowych Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego znalazł się na 4. pozycji.
Głównym celem projektu jest modyfikacja programu kształcenia na kierunkach informatyka i mechatronika na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego oraz podniesienie kompetencji i kwalifikacji studentów oraz nauczycieli akademickich.
Działania założone we wniosku o dofinansowanie mają na celu dostosowanie oferty UKW do potrzeb rozwoju gospodarki oraz zielonej i cyfrowej transformacji. Cel główny zostanie osiągnięty poprzez realizację kompleksowych działań skierowanych do studentów i kadry prowadzącej dydaktykę na w/w kierunkach. Opiera się na:
- modyfikacji istniejącego programu kształcenia we współpracy z pracodawcami, praktykami oraz podmiotami funkcjonującymi w otoczeniu społeczno-gospodarczym z branży rolnictwo.
Do programów kształcenia na kierunkach objętych wsparciem włączone zostaną zagadnienia dotyczące zmian klimatycznych, aspektów środowiskowych, energii odnawialnej, efektywności energetycznej oraz zrównoważonego rozwoju. Ponadto zostaną zrealizowane dodatkowe praktyczne elementy kształcenia, podnoszące kompetencje 170 studentów obu kierunków.
W ramach projektu zaplanowano:
- zajęcia mające na celu ograniczenie zjawiska przedwczesnego kończenia nauki przez studentów, zajęcia wyrównawcze, seminaria, wydarzenie "Dzień Młodego Inżyniera",
- zaplanowano kursy, szkolenia, staże, wizyty studyjne i udział w pracach branżowych zespołów projektowych oraz kooperacyjne prace dyplomowe. Rozwój kompetencji kadry zaangażowanej w realizację procesu kształcenia zapewni udział w szkoleniu z kompetencji cyfrowych, na rzecz zielonej transformacji, podstaw projektowania uniwersalnego oraz pakiet szkoleń merytorycznych.
Na podstawie umowy zawartej 7.07.2023 r. projekt realizowany będzie w partnerstwie z Instytutem Technologiczno -Przyrodniczym, Państwowym Instytutem Badawczym (ITP), Falenty - reprezentującym branżę rolniczą. Priorytetem dla UKW jest nastawienie na rozwój i realizację oczekiwań w odniesieniu do potrzeb studentów, pracowników, otoczenia społeczno-gospodarczego oraz rynku pracy.
UKW prowadzi badania naukowe oraz łączy kształcenie specjalistów dla rynku pracy z kształceniem liderów społecznych w ramach aktualnie istniejących wydziałów na poziomie studiów licencjackich, inżynierskich, magisterskich i doktoranckich. Działania realizowane w projekcie są odpowiedzią na potrzeby lokalnego środowiska gospodarczego z branż rolnictwo, OZE.