Dr hab.inż. dr n.med. Ryszard Uklejewski, prof.uczelni i dr inż. Mariusz Winiecki współautorami monografii w renomowanym wydawnictwie Taylor & Francis

Dr hab.inż. dr n.med. Ryszard Uklejewski i dr inż. Mariusz Winiecki z Wydziału Inżynierii Materiałowej współautorami monografii w renomowanym wydawnictwie Taylor & Francis.

Dzięki dofinansowaniu MEiN otrzymanemu przez pracowników Katedry Materiałów Konstrukcyjnych i Biomateriałów UKW (Wydział Inżynierii Materiałowej) z programu „Doskonała Nauka – Wsparcie monografii naukowych” w renomowanym wydawnictwie Taylor & Francis (Boca Raton, Florida, USA, First Edition 2023/2024) została opublikowana z marką wydawniczą CRC Press monografia pt.: „Prototype of a Biomimetic Multi-Spiked Connecting Scaffold for a New Generation of Resurfacing Endoprostheses” autorów Ryszard Uklejewski (UKW), Piotr Rogala (UMP) i Mariusz Winiecki (UKW).

Książki wydawnictwa Taylor & Francis są dostępne w ponad 202 krajach na świecie i jest ono zaliczone jest do wydawnictw Poziomu II – 200 pkt. wg Komunikatu Ministra Edukacji i Nauki z dnia 22 lipca 2021 r. w sprawie wykazu wydawnictw publikujących recenzowane monografie naukowe; CRC Press to od 2005 r. Imprint (marka wydawnicza) Taylor & Francis.

Monografia przedstawia ważniejsze wyniki badań otrzymane przez bioinżyniersko-kliniczny zespół naukowców  z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Politechniki Poznańskiej i Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu podczas realizacji w latach 2005-2015 dwóch projektów badawczych MNiSW/NCN przyznanych dwom Wydziałom Politechniki Poznańskiej (nr 4T07C05629 – Wydział Maszyn Roboczych i Transportu, Katedra Podstaw Konstrukcji Maszyn (obecnie Wydział Inżynierii Mechanicznej PP) oraz nr NN518412638 – Wydział Technologii Chemicznej PP, Zakład Inżynierii Procesowej Instytutu Technologii i Inżynierii Chemicznej; kierownikiem ww. projektów badawczych był dr hab. inż. dr n. med. Ryszard Uklejewski, prof. UKW  (z Zakładu Podstaw Bioinżynierii Medycznej Instytutu Techniki UKW, obecnie w Katedrze Materiałów Konstrukcyjnych i Biomateriałów WIM UKW).

W monografii kompleksowo przedstawiono przeprowadzone badania dotyczące opracowanego w Zespole prototypu wieloszpilkowego rusztowania łączącego z kością okołostawową komponenty nowej generacji całkowicie bezcementowych powierzchniowych endoprotez stawowych, który stanowi nowatorskie, chronione międzynarodowymi patentami pierwsze na świecie biomimetyczne rozwiązanie konstrukcyjne sposobu mocowania w kości okołostawowej komponentów tych endoprotez. Autorem koncepcji tego sposobu jest dr hab. n. med. P. Rogala z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu (który przez szereg lat był konsultantem ds. chirurgii ortopedycznej w Zakładzie Podstaw Bioinżynierii Medycznej Instytutu Techniki UKW).  Badania dotyczące ww. prototypu wieloszpilkowego rusztowania (skafoldu) obejmowały:

• projektowanie bioinżynierskie,
  • szybkie prototypowanie,
  • wytwarzanie w procesie selektywnego topienia laserowego,
  • strukturalną i osteokondukcyjną funkcjonalizację prototypowego rusztowania,
  • chemiczną modyfikację CaP powierzchni kontaktujących się z kością,
  • badania laboratoryjne i numeryczne mechanicznego zachowania układu prototypowy skafold-kość okołostawowa,
  • laboratoryjne badania preprototypów skafoldu w hodowlach komórkowych,
  • pilotażowe chirurgiczne badania eksperymentalne na modelu zwierzęcym prototypowego rusztowania przeprowadzone w klinice weterynaryjnej.

Z przedmowy Prof. dr hab. inż. Elżbiety Pamuły (Fellow FBSE: International College of Fellows of Biomaterials Science and Engineering, President of the Polish Society for Biomaterials, AGH University of Science and Technology in Kraków, Poland) do monografii:

“The MSC-Scaffold, through its structural and biomechanical biomimetism, preservation of bone tissue, and blood supply, may be regarded as a breakthrough approach to fixation of such endoprostheses.”

Publikacja Open Access monografii została dofinansowana z programu MEiN „Doskonała Nauka – Wsparcie monografii naukowych”, III edycja, nr projektu DNM/SP/548211/2022 przyznanego UKW (kwota dofinansowania 66 962,50 zł, całkowita wartość projektu 74 412,50 zł).

Monografia jest dostępna w wersji drukowanej (Hardback) oraz na stronie wydawnictwa Taylor & Francis w trybie Open Access (po kliknięciu w link: Download).

logotypy Ministerstwa Edukacji i Nauki, Taylor and Francis oraz Doskonała Nauka