Kultura Równości UKW

Logo Kultura Równości


Uniwersytet Kazimierza Wielkiego dołącza do grona uczelni w Polsce, na których funkcjonują regulacje wspierające zasadę równości członków wspólnoty akademickiej.

Przyjęcie Planu Równości Płci dla UKW i powołanie Pełnomocniczki Rektora ds. Równości Płci 
– to działania podjęte w ostatnich miesiącach na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy na rzecz wzmacniania uczelni kierującej się zasadami równości, różnorodności oraz inkluzywności.

Płeć to istotny element kształtujący ludzką tożsamość, indywidualne potrzeby i aspiracje. Najważniejsze wartości leżące u podstaw zawartej w Planie wizji równości to poszanowanie prawa każdej osoby do harmonijnego rozwoju zawodowego, naukowego i osobistego, otwartość kultury uniwersyteckiej na bogactwo perspektyw oraz przeciwdziałanie wszelkim przejawom dyskryminacji i przemocy ze względu na płeć. Plan Równości Płci jest dokumentem dotyczącym całej społeczności akademickiej, który ma na celu promowanie kultury różnorodności, uwzględniając jednocześnie odmienne potrzeby i doświadczenia życiowe kobiet i mężczyzn w strukturze uniwersyteckiej, w procesach decyzyjnych, w różnego rodzaju aktywnościach.

Dokument, jeszcze w zeszłym roku akademickim, został pozytywnie zaopiniowany przez Senat, a później opublikowany w ramach Zarządzenia Rektora. Zawiera opracowany harmonogram konkretnych działań, które mają zwiększyć świadomość znaczenia równości płci oraz przeciwdziałać uprzedzeniom, kształtować postawy szacunku wobec różnorodności, popularyzować zagadnienia problematyki płci w nauce, stworzyć strukturę i procedury wspierające kulturę równości. Działania te są planowane w latach 2023 – 2027.

Jedno z ważniejszych działań związane z ostatnim z celów zostało już zrealizowane, bo od początku tego roku akademickiego została powołana Pełnomocniczka Rektora UKW ds. Równości Płci. Funkcję tę pełni dr hab. Renata Tomaszewska, prof uczelni z Wydziału Pedagogiki. Pełnomocniczka ma służyć wsparciem dla osób doświadczających dyskryminacji ze względu na płeć, opracować związane z tym działaniem procedury oraz koordynować realizację zapisów Planu Równości Płci.

- Czuję się zaszczycona i wyróżniona funkcją Pełnomocniczki JM Rektora. Wzmacnianie kultury równości w naszej uczelni to ważna część tej misji, która zależy od wspólnych działań społeczności uniwersyteckiej mówi dr hab. Renata Tomaszewska, prof. uczelni. - Aktualnie rozpoczynają się prace m.in. nad opracowaniem Kodeksu Równości Płci określającego normy zachowań oraz procedury wspierające równość ze względu na płeć; przeprowadzone zostaną badania w ramach diagnozy (nie)równości płci, a także wdrożone działania szkoleniowe i promocyjne poświęcone równości, różnorodności, inkluzywności oraz przeciwdziałaniu dyskryminacji. Zapraszam społeczność akademicką do wspólnych aktywności na rzecz Kultury Równości UKW – dodaje Pełnomoczniczka.

Została uruchomiona strona internetowa - Kultura Równości UKW, gdzie znajduje się więcej informacji o pracy prof. Tomaszewskiej, opis filarów równości, ciekawe publikacje i działania podejmowane na UKW. Zapraszamy do odwiedzania tej strony i współpracy z Pełnomocniczką ds. Równości Płci.

Polityka inkluzywności, idąca w parze z zarządzaniem różnorodnością, pozytywnie wpływa na jakość pracy, umożliwiając wydobycie korzyści tkwiących w zróżnicowaniu gremiów zarządzających, zespołów badawczych czy grup zawodowych oraz ułatwiając budowanie dobrych relacji międzyludzkich. Wolne od uprzedzeń, stereotypów i dyskryminacji środowisko nauki i pracy, w którym każda osoba studiująca czy pracująca, niezależnie od płci lub innych cech indywidualnych, w sposób nieograniczony, na równi z innymi może realizować swoje ambicje, sprzyja poprawie motywacji jednostek do pomnażania kapitału intelektualnego, wzmacnia poczucie przynależności do wspólnoty akademickiej oraz przyczynia się do zrównoważonego rozwoju. Pozwala na lepsze wykorzystanie potencjałów tkwiących w odmienności. Dlatego filozofia równościowa staje się integralną częścią naszej kultury uniwersyteckiej!