Liderzy Innowacji Pomorza i Kujaw 2023 – dwie nagrody dla naukowców UKW
Dwa zespoły naukowców Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy zostały nagrodzone podczas uroczystej gali w Toruniu.
Wisienką na torcie tegorocznego Kujawsko-Pomorskiego Forum Innowacji, Nauki, Biznesu i Samorządu było rozstrzygnięcie konkursu "Liderzy Innowacji Pomorza i Kujaw". Przedsiębiorcy, którzy zostali laureatami, odebrali również certyfikaty Innowacyjna Marka Regionu InnoMaRe. Wydarzenie, które odbyło się 7 listopada w Toruniu, zorganizowała Toruńska Agencja Rozwoju Regionalnego we współpracy z samorządem województwa kujawsko-pomorskiego.
Kapituła Konkursowa po dokonaniu analizy i oceny zgłoszonych przedsięwzięć na podstawie treści przesłanych formularzy, zgodnie z kryteriami określonymi w regulaminie konkursu „Liderzy Innowacji Pomorza i Kujaw 2023”, przyznała nagrody dla dwóch zespołów naukowych UKW. Tytuł Lidera Innowacji Pomorza i Kujaw 2023 w kategorii Jednostka naukowa/zespół badawczy otrzymał zespół badawczy Katedry Inżynierii Materiałów Polimerowych Wydziału Inżynierii Materiałowej UKW, za rozwiązanie pod nazwą: „Biodegradowalny materiał - biokompozyt o właściwościach przeciwdrobnoustrojowych, zwiększonej wytrzymałości i hydrofobowości, przeznaczony na opakowania lub produkty jednorazowego użytku”. Kierownikiem projektu jest dr hab. inż. Magdalena Stepczyńska, profesor uczelni. Opracowano innowacyjny, całkowicie biodegradowalny materiał przeciwdrobnoustrojowy - biokompozyt na bazie skrobi, wzmocniony włóknem lnianym modyfikowanym naturalnymi związkami biobójczymi pochodzenia roślinnego, z przeznaczeniem na opakowania lub produkty jednorazowego użytku, a także w ogrodnictwie, który wykazuje zarówno właściwości biobójcze jak i zwiększoną wytrzymałość mechaniczną, a także zwiększoną hydrofobowość. Nowością wynalazku było pokrycie włókien roślinnych - naturalnymi związkami roślinnymi - o właściwościach jednocześnie biobójczych i sieciujących. Ich zastosowanie pozwoli na wprowadzenie na rynek zupełnie nowego materiału biodegradowalnego (biokompozytu). - Nasz tani "ekomateriał" łączy cechy użytkowe i praktyczne z dodatkowymi jak ochrona przed mikroorganizmami (brak konieczności sterylizowania powierzchni), zwiększenie wytrzymałości i hydrofobowości (brak wycieków płynu np. w jednorazowych kubkach), co w dzisiejszych czasach jest mocno poszukiwanymi rozwiązaniami - wyjaśnia prof. Magdalena Stepczyńska.
Natomiast Nagrodę Specjalną JM Rektora UKW „Innowator UKW” otrzymał zespół badawczy Katedry Inżynierii Materiałów Polimerowych Wydziału Inżynierii Materiałowej UKW za rozwiązanie pod nazwą: „Nowy biodegradowalny kompozyt polimerowy o zwiększonych parametrach wytrzymałościowych”. Kierownik projektu jest dr hab. inż. Krzysztof Moraczewski, prof. uczelni. Opracowany kompozyt polimerowy, składa się z biodegradowalnej osnowy polimerowej oraz specjalnie zmodyfikowanego naturalnego napełniacza organicznego w postaci łodygi kukurydzy, będącej odpadem procesu rolniczego. Efektem prac jest znacząco udoskonalona technologia produkcji materiałów kompozytowych o zwiększonych parametrach wytrzymałościowych, znacząco tańszych i ekologicznych.