Śmierciochron. Sympozjum krytyczno-literackie poświęcone poezji Wojciecha Banacha

Sympozjum krytyczno-literackie, poświęcone poezji zmarłego w 2022 roku Wojciecha Banacha odbędzie się 18 listopada 2023 (sobota) o godz. 14:30 w Sali „Pamięć Bydgoszczan i Regionu” Biblioteki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy przy ul. Karola Szymanowskiego 3.

W debacie wezmą udział:

• Jarosław Jakubowski (Koronowo, Bydgoszcz),
  • Maciej Krzyżan (Gniezno),
  • Wiktor Piotr Lorkowski (Gdańsk),
  • Bartłomiej Siwiec (Bydgoszcz),
  • Marek Kazimierz Siwiec (Bydgoszcz),
  • Hanna Strychalska (Bydgoszcz),
  • Teresa Tomsia (Poznań).

Artystycznym dopełnieniem wystąpień krytyczno-literackich będą aktorskie prezentacje wierszy Wojciecha Banacha w wykonaniu Alicji Mozgi i Romy Warmus, ekspozycja tomów Jego poezji oraz wystawa plastyczna autorstwa Jana Kaji i Jacka Solińskiego.

Wydarzenie odbywa się pod patronatem i dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz we współpracy z Oficyną Wydawniczą Epigram.

Zostało też objęte patronatem Wydziału Filozofii Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Polskiego Towarzystwa Filozoficznego Oddział Bydgoszcz i Stowarzyszenia Pisarzy Polskich Oddział Bydgoszcz.

Serdecznie zapraszają Organizatorzy Sympozjum:

Maciej Krzyżan – poeta, archiwista, krytyk literacki
Alina Rzepecka – poetka, pedagog, animatorka kultury
dr hab. Marek Kazimierz Siwiec, prof. UKW w Bydgoszczy – poeta, filozof, eseista (przewodniczący)
Hanna Strychalska – historyk i krytyk sztuki, eseistka (sekretarz)
wraz z Oficyną Wydawniczą Epigram

Wojciech Banach w Galerii Autorskiej Jana Kaji i Jacka Solińskiego, podczas spotkania autorskiego i promocji tomu wierszy „Warkocz”, na tle obrazów Leszka Goldyszewicza – drugiego bohatera tego artystycznego wieczoru, 24 lutego 2022 roku. fot. Jacek Kargól

W załączniku zamieszczamy cykl streszczeń, notę biograficzną wraz z opisem dorobku Wojciecha Banacha.