Barometr Nadziei (Hope-Barometer) to projekt zapoczątkowany w 2009 r. w Szwajcarii przez Andreasa Kraffta (University of St Gallen; Swissfuture). Od tego czasu jest corocznym, cyklicznym studium nadziei i optymizmu obywateli krajów europejskich, które rozwija także inne wątki istotne z punktu widzenia rozumienia przyczyn, korelatów i następstw doświadczania nadziei.
Od ośmiu lat badaniami prowadzonymi w ramach projektu Barometru Nadziei objęci są także Polacy. Polską częścią projektu kieruje zespół w składzie: dr hab. Elżbieta Kasprzak prof. UKW i dr Karolina Mudło-Głagolska (Wydział Psychologii Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego) oraz dr Patryk Stecz (Instytut Psychologii Uniwersytetu Łódzkiego).
Nasze badania koncentrują się na tym, jak radzimy sobie z przemianami gospodarczymi i politycznymi w kraju, traumą zdarzeń wojennych zza wschodniej granicy, lękiem i samotnością. Sprawdzą, czy mamy nadzieję na przyszły rok. Dowiemy się, czy czujemy się bezpiecznie i pełni nadziei, czy martwimy się niepewną przyszłością. Wskażemy, które z obszarów stanowią nasze główne zmartwienie. Raport z zeszłorocznych badań możecie Państwo przeczytać na stronie: ukw.edu.pl
Zachęcamy do udziału w badaniu, które dostępne jest pod poniższym adresem: efs-survey.com