Mgr Recep Küçükdogru, słuchacz Szkoły Doktorskiej, otrzymał grant NCN Preludium

Słuchacz IV roku Szkoły Doktorskiej, mgr Recep Küçükdogru, otrzymał grant NCN Preludium finansujący (kwota: 69 630,00 zł) projekt pod nazwą “Wpływ mutacji w TPM2 wywołujących miopatie na zależną od tropomiozyny regulację długości cienkiego filamentu”. 

Skurcz sarkomeru, podstawowej jednostki kurczliej komórek mięśniowych jest napędzany cyklicznymi oddziaływaniami między główkami miozyny a aktynowymi filamentami cienkimi. Jednym z głównych pytań, na które wciąż nie znamy odpowiedzi jest pytanie o to w jaki spsób utrzymywana jest odpowiednia długość filamentów, która bezpośrednio wpływa na liczbę główek miozyny oddziałujących  z aktyną. Jest to istotne, gdyż im więcej główek miozyny związanych jest z aktyną, tym mięśnie kurczą się z większą siłą.

Tropomiozyna (Tpm) jest wydłużonym białkiem, które reguluje oddziaływania aktyny z licznymi białkami sarkomeru. Mutacje w TPM2, genie kodującym Tpm2.2 – mięśniową izoformę Tpm, są odpowiedzialne za ciężkie choroby mięśni znane jako wrodzone miopatie i artrogrypozy. Mutacje w TPM2 powodują zróżnicowane objawy, do których należą osłabienie mięśni lub ich nadmierna kurczliwość. Wciąż nie jest jasne czy mutacje w TPM2 prowadzą do zmian w długości filamentów aktynowych i czy zmiany te mają wpływ na rozwój patologicznych objawów.

Celem projektu jest zbadanie wpływu patologicznych wariantów TPM2 na regulację długości cienkiego filamentu, co pomoże w zrozumieniu etiologii wrodzonych chorób mięśni.

Projekt będzie realizowany w Katedrze Biochemii i Biologii Komórki, Wydziału Nauk Biologicznych. Merytoryczną opiekę nad doktorantem sprawuje prof. dr hab. Joanna Moraczewska.