W okresie od września do listopada ukazały się cztery najwyżej punktowane (200 pkt. MEiN) publikacje współautorstwa pracowników Wydziału Nauk Geograficznych. Trzy prace dotyczą wyników badań prowadzonych w regionach Arktyki.
- Praca współautorstwa dr hab. Michała Habla, prof. uczelni ukazała się w czasopiśmie Ecological Indicators (Elsevier). Recenzenci docenili zaproponowane w pracy podejście badawcze oparte o 33 wskaźniki hydrologiczne. Opublikowanie tych wyników daje szansę na szybszą poprawę stanu ekosystemów wodnych (rzek) na terenach zdegradowanych przez górnictwo odkrywkowe. Praca ta jest rezultatem współpracy z Kopalnią Węgla Brunatnego Konin oraz Instytutem Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Warszawie.
Link do publikacji: sciencedirect.com - Praca współautorstwa profesorów uczelni dr hab. Danuty Szumińskiej i dr Sergeya Chalova oraz dr Krystyny Kozioł została opublikowana w czasopiśmie Land Degradation & Development (Wiley). Praca dotyczy badań wpływu topnienia wiecznej zmarzliny na skład chemiczny wód w rzekach i jeziorach Arktyki, na przykładzie delty rzeki Kołymy.
Link do publikacji: onlinelibrary.wiley.com - Praca współautorstwa profesorów uczelni dra Sergeya Chalova, dra hab. Michała Habla ukazała się w czasopiśmie Ecological Indicators (Elsevier). Praca opisuje w jaki sposób zmiany klimatu wpływają na odpływ wód, osadów i węgla rozpuszczonego w Arktyce na przykładzie wieloletnich obserwacji prowadzonych w delcie rzeki Leny.
Link do publikacji: sciencedirect.com - Praca, której współautorką jest dr Krystyna Kozioł, ukazała się w czasopiśmie Science of the Total Enviroment (Elsevier) i dotyczy badań zanieczyszczeń docierających do Arktyki. Badania jakości wody morskiej i śniegu prowadzone były na Spitsbergenie – wyspie położonej w archipelagu Svalbard, na Morzu Arktycznym.
Link do publikacji: sciencedirect.com