Z głębokim żalem i smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci prof. dra hab. Andrzeja Michała de Tchorzewskiego, Rektora Wyższej Szkoły Pedagogicznej w latach 1990-1996, 1999-2000 oraz pierwszego Rektora Akademii Bydgoskiej im. Kazimierza Wielkiego w latach 2000 -2002. Prof. Tchorzewski zmarł 2 stycznia w Krakowie.
Prof. Andrzej de Tchorzewski był również Dyrektorem Instytutu Pedagogiki w latach 1998–2001. Został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
JM Rektor na zawsze pozostanie w naszej pamięci jako znakomity uczony – pedagog w pełnym tego słowa znaczeniu, profesor nauk humanistycznych, ceniony nauczyciel akademicki, promotor wielu pokoleń studentów i doktorantów. Był Człowiekiem prawego charakteru, cieszącym się powszechnym autorytetem i szacunkiem, głęboko zaangażowanym w sprawy środowiska akademickiego, oddanym naszej Alma Mater, która dzięki Jego wielkiemu zaangażowaniu uzyskała status Akademii Bydgoskiej im. Kazimierza Wielkiego, a następnie Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego.
Rodzinie i Bliskim śp. prof. Andrzeja Michała de Tchorzewskiego składamy wyrazy głębokiego współczucia. Wyrażamy przekonanie, że pamięć o Nim przetrwa w świadomości kolejnych pokoleń dzięki Jego spuściźnie naukowej i dorobku następców.
W imieniu Wysokiego Senatu i całej społeczności akademickiej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy,
Prof. dr hab. Jacek Woźny, Rektor UKW
Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w piątek, 5 stycznia o godz. 11:00 na Cmentarzu Salwatorskim w Krakowie.
Andrzej de Tchorzewski urodził się 22 września 1943 roku w Chełmnie nad Wisłą. W 1969 roku ukończył studia pedagogiczne na Wydziale Humanistycznym Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Gdańsku, uzyskując dyplom magistra. W 1974 roku obronił doktorat, a w 1986 roku habilitację na Uniwersytecie Gdańskim. W 1996 roku otrzymał tytuł profesora nauk humanistycznych.
W swojej pracy naukowej prof. de Tchorzewski zajmował się zagadnieniami z zakresu pedagogiki ogólnej, pedagogiki rodziny, pedagogiki społecznej i problematyką etyczno-deontologią zawodu nauczycielskiego. Profesor opublikował kilkadziesiąt prac zwartych autorskich, współautorskich i redakcyjnych oraz kilkaset artykułów i studiów. Był członkiem wielu organizacji naukowych, w tym Komitetu Nauk Pedagogicznych PAN, Polskiego Towarzystwa Pedagogicznego, European Associaton of Training Centers Socio-Educational Care Work.
W swojej pracy naukowej i dydaktycznej prof. de Tchorzewski przyczynił się do rozwoju polskiej pedagogiki. Był uznanym autorytetem w dziedzinie teorii wychowania i pedagogiki rodziny.
Cześć Jego Pamięci!