UKW rozpoczął współpracę z bydgoskim XIII Liceum Ogólnokształcącym

Nasza uczelnia i XIII LO będą razem działać na rzecz uczniów i studentów z niepełnosprawnościami. 12 stycznia br. Prorektor UKW ds. Studenckich i Jakości Kształcenia, dr hab. Benedykt Odya, prof. uczelni oraz dyrektorka Małgorzata Kryś podpisali umowę, której celem jest wspólne działanie na rzecz uczniów i studentów z niepełnosprawnościami, w szczególności ze spektrum autyzmu oraz zaburzeniami psychicznymi.

Benedykt Odya i Małgorzata Kryś podpisują umowę przy stole. W tle bannery UKW i uczelni

Współpraca obejmuje:

• pozyskiwanie w partnerstwie środków zewnętrznych na wspólne projekty na rzecz osób z niepełnosprawnościami;
  • wzajemna obecność w przestrzeni XIII LO oraz UKW podczas wydarzeń znaczących dla ww. partnerów;
  • prowadzenie przez pracowników UKW na godzinach wychowawczych zajęć dotyczących wsparcia kształcenia osób z niepełnosprawnościami na poziomie szkolnictwa wyższego;
  • zapraszanie uczniów i nauczycieli XIII LO do przestrzeni UKW celem zapoznania się z bazą dydaktyczną oraz naukową Uniwersytetu;
  • umożliwienie odbywania przez studentów UKW praktyk i zajęć otwartych
    w XIII LO;
  • prowadzenie wspólnych inicjatyw badawczych oraz nowatorskich programów edukacyjnych;
  • realizację działań związanych z pomocą psychologiczną dla uczniów.

Spotkanie było okazją do zapoznania się z budynkiem szkoły oraz z profilem liceum. XIII LO to szkoła ponadpodstawowa z klasami integracyjnymi i terapeutycznymi.  W szkole uczy się młodzież z orzeczeniami o potrzebie kształcenia specjalnego. Klasy terapeutyczne przeznaczone są dla uczniów wymagających długotrwałej pomocy specjalistycznej. Szkoła zapewnia środowisko, w którym  pozwala uczniowi na rozwijanie umiejętności i pełne uczestnictwo w życiu szkoły.

XIII LO jest dostępne dla uczniów z niepełnosprawnościami: oferuje dostosowane programy nauczania, wsparcie edukacyjne, zajęcia korekcyjno-kompensacyjne, rewalidację oraz zajęcia o charakterze terapeutycznym.

Szkoła tworzy przyjazną i bezpieczną atmosferę, ułatwiającą uczniom integrację oraz wzajemną pomoc.