Budynek biznesowy, betonowo-szkloany wieżowiec, widok na ludzi w garniturach wchodzących po schodach Budynek biznesowy, betonowo-szkloany wieżowiec, widok na ludzi w garniturach wchodzących po schodach

Konferencja Administracja gospodarcza – zadania, oczekiwania, reformy

Katedra Prawa Administracyjnego oraz Katedra Prawa Gospodarczego i Finansowego z Wydziału Prawa i Ekonomii Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy zapraszają do udziału w Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „Administracja gospodarcza – zadania, oczekiwania, reformy”, która odbędzie się 20 marca 2024 roku w Bibliotece Głównej UKW w Bydgoszczy oraz równolegle online na platformie MS Teams. Partnerami Konferencji są Akademia Humanitas z siedzibą w Sosnowcu oraz Stowarzyszenie Przedsiębiorców Kujaw i Pomorza.

Tematyka Konferencji:

W ramach rozbudowanego modelu administracji publicznej można wyróżnić te organy, które bezpośrednio odpowiadają za regulację rynków i działalności gospodarczej. Jednocześnie pośród zadań w zasadzie wszystkich organów są, w mniejszym lub większym stopniu, te ukierunkowane na gospodarkę.  Właściwy minister odpowiada za rejestrację jednoosobowej działalności gospodarczej, administracja handlowa kontroluje obrót towarami, administracja sanitarna jakość miejsc prowadzenia działalności, inne organy pilnują rzetelności zamówień publicznych, w których startują przedsiębiorcy, czy ich zachowań konkurencyjnych.

Reprezentatywne organizacje przedsiębiorców zgłaszają postulaty zmian w zakresie regulacji prawa gospodarczego oraz działalności organów administracji publicznej, która jest ich piastunem. Dotyczą one zarówno prawa materialnego, procesowego jak i ustrojowego. Cykl polityczny pracy nowego parlamentu dodatkowo sprzyja spojrzeniu ustawodawcy na wnioski de lege ferenda płynące ze środowiska gospodarczego, ale i naukowego.

Stąd postanowiono podjąć dyskusję nad stanem, zakresem zadań i odpowiedzialności administracji gospodarczej. Pragniemy w tej debacie spojrzeć zarówno na zagadnienia ustrojowe w skali makro, jak i mikro poszczególnych branż i rynków. Zapraszamy do zgłaszania wystąpień o tematyce materialnoprawnej, jak i procesowej, ustrojowej krajowej, jak i komparatystycznych. Liczymy na ciekawą i owocną debatę.

Obszary debaty obejmą w szczególności, ale nie wyłącznie:

• organizację struktur administracji gospodarczej,
  • zadania organów administracji gospodarczej w tym m.in. kontrola, regulacja i reglamentacja działalności gospodarczej,
  • postępowanie administracyjne w sprawach gospodarczych,
  • szczegóły współpracy przedsiębiorców z takimi instytucjami jak np. UOKiK, UZP, PIS, IH i innymi,
  • obszary dublowania się kompetencji różnych organów administracji gospodarczej,
  • kierunki oczekiwanych przez przedsiębiorców refom administracji gospodarczej i gospodarczego prawa publicznego,
  • administrację gospodarczą na tle porównawczym.

Udział w Konferencji: