Dr Sławomir Łaniecki Pełnomocnikiem Wojewody Kujawsko-Pomorskiego

5 lutego br. Wojewoda Kujawsko-Pomorski Michał Sztybel powołał dr. Sławomira Łanieckiego z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego - Biblioteka UKW na Pełnomocnika Wojewody Kujawsko-Pomorskiego ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. 18 stycznia 2024 r. dr S. Łaniecki został także Pełnomocnikiem Wojewody Kujawsko-Pomorskiego ds. Dziedzictwa Historycznego.

- Powierzenie obu funkcji przez Pana Wojewodę poczytuję jako duże zaufanie do mojej osoby i docenienie dotychczasowej działalności na polu ochrony dziedzictwa historycznego i kulturowego oraz w działalności na rzecz środowisk kombatanckich. Problematyka ta nie jest mi obca, gdyż stykam się z nią od wielu lat zarówno na polu badawczym, jak również w działalności społecznej – mówi nowy Pełnomocnik. - Nasze województwo należy do najbogatszych regionów w Polsce, jeżeli chodzi o różnorodność zachowanego dziedzictwa historycznego i kulturowego. Mamy również czynnych i aktywnych w swojej działalności wiele organizacji o charakterze kombatanckim od Żołnierzy Górników czy Sybiraków zaczynając, na byłych żołnierzach Armii Krajowej oraz żyjących jeszcze uczestników Powstania Warszawskiego, czy działaczach dawnej Solidarności kończąc. Wojewoda, jako przedstawiciel rządu w terenie, ma wiele zadań do wypełnienia także w zakresie udzielonych mi pełnomocnictw. Dlatego tym bardziej odczuwam odpowiedzialność za powierzone zadania. Już tylko w tym roku obchodzić będziemy kilka niezwykle ważnych także dla naszego województwa rocznic, w tym 25-lecie wstąpienia Polski do NATO, czy 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Na uporządkowanie czeka także wiele kwestii będących w gestii Wojewody Kujawsko-Pomorskiego związanych ze środowiskami kombatanckimi i osób represjonowanych, w ostatnich latach, w pewnych obszarach, nieco zaniedbanych.
Moim zadaniem jest jak najszersza współpraca środowiskowa. Przy tej okazji widzę także szansę na wykorzystanie potencjału Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego na interesujących mnie polach. Mamy doświadczonych i zaangażowanych naukowo oraz społecznie wybitnych pracowników i naukowców. Z niektórymi już podejmuję pierwsze działania – dodaje dr Łaniecki.

Gratulujemy i życzymy wytrwałości oraz skuteczności w realizacji ważnych dla mieszkańców naszego województwa zadań.