W bieżącym roku Wydział Nauk o Zdrowiu i Kulturze Fizycznej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy jest partnerem Grantu Wyszehradzkiego pt. „Empowerment of inclusive healthy lifestyle of person with disabilities through physical activity” (Project no. 22320184). Wydział reprezentują dr Adam Szulc oraz dr Bartłomiej Niespodziński.
Organizatorami Grantu Wyszehradzkiego są prof. Hana Válková z Uniwersytetu Masaryka w Brnie (Republika Czeska) oraz mgr Vojtěch Kocůrek, który reprezentuje fundację Emilova Sportovni Z.S. z Brna. W projekcie uczestniczą również dr Tamás Kertész z Uniwersytetu w Győr (Węgry), oraz doc. Miroslav Sližik z Uniwersytetu Mateja Bela w Bańskiej Bystrzycy (Słowacja).
W dniach 9 i 10 lutego 2024 roku w miejscowości Győr na Węgrzech odbyły się pierwsze warsztaty związane z włączaniem osób z niepełnosprawnościami do uczestnictwa w sporcie i aktywności fizycznej. Warsztaty w Győr dotyczyły sportów zimowych. WNoZiKF zaprosił do udziału w Warsztatach w Győr uczniów reprezentujących XVII Liceum Ogólnokształcące dla Słabosłyszących wchodzące w skład Zespołu Szkół nr 7 w Bydgoszczy. W wyjeździe wzięły udział uczennice Magdalena Kaźmierczak i Wiktoria Paśk oraz Magdalena Tokarczyk – opiekun. Wyjazd organizowali dr Adam Szulc i dr Bartłomiej Niespodziński. Uczestnicy byli zakwaterowani na terenie Olympic Sports Park w Győr
Uczestnicząca w Warsztatach młodzież, reprezentowała różnorakie typy niepełnosprawności, jednak bez względu na rodzaj niepełnosprawności, wszyscy z entuzjazmem uczestniczyli w zaproponowanych zajęciach sportowych:
- curlingu,
- hokeju na lodzie na siedząco - parahokej,
- darta.
Uczestnicy zwiedzali także także muzeum poświęcone sportowi olimpijskiemu Węgier. Po skończony warsztatach z curlingu mogli kibicować reprezentacji Polski U18, która wygrała w towarzyskim meczu hokejowym z reprezentacją Litwy 4:3.
Kolejne warsztaty sportowe odbędą się w Bydgoszczy w dniach 26-27 kwietnia 2024 roku. Do udziału w warsztatach pragniemy zaprosić uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych z ośrodków szkolno-wychowawczych z Bydgoszczy. W organizację bydgoskich warsztatów zaangażowani dodatkowo będą dr Tomasz Kowalik oraz mgr Łukasz Pabianek.
Dr Adam Szulc i dr Bartłomiej Niespodziński składają serdeczne podziękowania dyrektorowi Zespołu Szkół nr 7 w Bydgoszczy, Jarosławowi Szczepaniakowi za dotychczasową współpracę i zaangażowanie w organizację wyjazdu na warsztaty do Győr.