VIII Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy o Żegludze i Drogach Wodnych

Olimpiada odbędzie się 1 marca 2024 r. w budynku przy ulicy Sportowej 2 (CEKFiS UKW). Start wydarzenia o godzinie 10:00 w auli 105. Szczegółowa agenda w załączeniu.

Świadomość występujących ekstremów klimatycznych oraz konieczność prowadzenia zrównoważonej gospodarki wodnej zobowiązuje do działań edukacyjnych wśród młodzieży, w co doskonale wpisuje się Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy o Żegludze i Drogach Wodnych, organizowana cyklicznie na Wydziale Nauk Geograficznych UKW. Właśnie tu, prowadzony jest unikalny kierunek studiów inżynierskich - rewitalizacja dróg wodnych, kształcący specjalistów w zakresie zarządzania zasobami wodnymi oraz rozwijającego się sektora transportu wodnego.

Konkurs skierowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych, których profil nauczania związany jest z żeglugą morską i śródlądową, hydrotechniką oraz szeroko rozumianą gospodarką wodną. Zmagania podzielone są na trzy etapy. W pierwszym, który stanowią eliminacje szkolne, wyłaniani są reprezentanci uczestniczący następnie w eliminacjach centralnych i finale, prowadzonychna Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

Wydarzenie cieszy się każdego roku coraz większym zainteresowaniem. Do pierwszego etapu VIII edycji zgłosiło się 13 szkół z całej Polski. W dniu 1 marca 2024 r. o godz. 10:00 spotkają się uczniowie m.in. z Wrocławia, Szczecina, Gdańska, Kołobrzegu, Ostródy, Darłowa, a także ze szkół z naszego regionu: Nakła nad Notecią, Koronowa i Bydgoszczy. Finał wydarzenia zaplanowany jest na godzinę 12:00.

Celem Olimpiady jest popularyzowanie wiedzy o drogach wodnych i morzu, transporcie wodnym, żegludze, żeglarstwie, polskich i europejskich rzekach, kanałach, ich znaczeniu gospodarczym i rozwojowym, walorach turystycznych wód powierzchniowych, a także aspektach ekologicznych i prozdrowotnych turystyki wodnej.

Wydarzenie wspiera szereg instytucji i podmiotów związanych z żeglugą, drogami wodnymi i gospodarką wodną, dzięki czemu na uczestników czekają atrakcyjne nagrody.

Tegoroczne wydarzenie wspierają:

• Ministerstwo Infrastruktury
  • Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie
  • Wojewoda Kujawsko-Pomorski
  • Prezydent Bydgoszczy
  • Związek Polskich Armatorów Śródlądowych
  • Związek Miast i Gmin Nadnoteckich
  • Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Komunikacji RP
  • Port Gdańsk
  • Port Szczecin-Świnoujście
  • Gminna Spółdzielnia Koronowo
  • Urząd Żeglugi Śródlądowej w Szczecinie
  • Urząd Żeglugi Śródlądowej w Bydgoszczy
  • Ośrodek Bezpieczeństwa Wodnego MATROOS
  • Klub Żeglarski WIND Koronowo

Patronat medialny nad wydarzeniem:

• Gospodarka Wodna
  • Polskie Radio Pomorza i Kujaw
  • Express Bydgoski
  • Gazeta Pomorska
  • Nasze Miasto Bydgoszcz

Więcej informacji o obecnej i poprzednich edycjach olimpiady znajduje się na stronie Katedry Rewitalizacji Dróg Wodnych.

Serdecznie zapraszamy!