Siła różnorodności. Światowy Dzień Zespołu Downa

21 marca obchodzimy Światowy Dzień Zespołu Downa, który został ustanowiony w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa. Od 2012 roku organizowany jest pod patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ), w celu zwiększenia świadomości społecznej na temat zespołu Downa oraz promowania integracji i równości wszystkich ludzi. To dobra okazja, aby uporządkować wiedzę na ten temat.

Data obchodów nie jest przypadkowa – dzień 21 marca patronuje rozpoczynającej się wiośnie i narodzinom ludzi niezwykłych, data wiąże się również z istotą dodatkowego chromosomu, która polega na tym, że w 21 parze chromosomów osoby z zespołem Downa zamiast dwóch, mają trzy chromosomy.

Tego dnia zakładamy wielobarwne, niedopasowane skarpetki, jako wyraz solidarności z osobami z dodatkowym chromosomem.

Od 2019 roku na Wydziale Pedagogiki UKW w Bydgoszczy realizowany jest innowacyjny projekt, który polega na współuczestnictwie osób z zespołem Downa i ich rodziców, w różnych formach zajęć (m.in. edukacyjnych, terapeutycznych, logopedycznych). Zajęcia prowadzone są przez specjalistów w swoich dziedzinach i są ogromną wartością dodaną dla wszystkich stron.

Wydział Pedagogiki UKW, w tym Katedry: Pedagogiki Specjalnej i Logopedii; Metodologii Badań i Studiów nad Dyskursem, zaprasza osoby z zespołem Downa ich rodziców, opiekunów i nauczycieli, do wspólnego i aktywnego świętowania, poprzez takie formy, jak: warsztaty, konsultacje, szkolenia, które poprowadzą pracownicy Wydziału Pedagogiki, Studenci z Kół Naukowych, jak i zaprzyjaźnieni Terapeuci.

W tym roku ten wyjątkowy dzień obchodzimy aż trzy dni: 20 – 22 .03.2024 r.:

• 20.03.2024 (środa) - Wydział Pedagogiki zaprasza na warsztaty, szkolenia, konsultacje ze specjalistami. Tego dnia spotykamy się na Wydziale Pedagogiki UKW w Bydgoszczy przy ul. J. Chodkiewicza 30.

Wydarzenie jest objęte Honorowym Patronatem Dziekan Wydziału Pedagogiki UKW w Bydgoszczy, prof. dr hab. Heleny Ostrowickiej.

•  21.03.2024 (czwartek) - Dziecięce Graffiti zaprasza na Światowy Dzień Zespołu Downa z Dziecięcym Graffiti w Domu Polskim (20-lecie Dziecięcego Graffiti). Dom Polski w Bydgoszczy ul. Grodzka 18-22, 85-109 Bydgoszcz

• 22.03.2024 (piątek) - Msza Święta w intencji osób z zespołem Downa i ich rodzin.

Szczegółowy harmonogram przedstawia poniższy plakat:

Plakat: Światowy Dzień Zespołu Downa