Seminarium, dziś 11:30: Pamięć i niepamięć w kształtowaniu się tożsamości

Katedra Pedagogiki Specjalnej i Logopedii Wydziału Pedagogiki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy zaprasza na seminarium naukowe: Pamięć i niepamięć w kształtowaniu się tożsamości osób z zaburzeniami psychicznymi i z niepełnosprawnościami.

Seminarium odbędzie się w środę, 22 maja 2024 r. w sali Rady Naukowej Wydziału Pedagogiki, ul. Chodkiewicza 30, sala 23-24, o godzinie 11.30 W seminarium będzie można również uczestniczyć online na Microsoft Teams: link do spotkania.

Seminarium jest objęte Honorowym Patronatem Dziekan Wydziału Pedagogiki UKW prof. dr hab. Heleny Ostrowickiej.

Ogólna problematyka seminarium:

  • Dostęp do informacji: Prawo do pamięci obejmuje dostęp do wiarygodnych i obiektywnych źródeł informacji dotyczących przeszłości, w tym dokumentów historycznych, archiwów, relacji świadków oraz prac badawczych dotyczących osób z zaburzeniami psychicznymi i z niepełnosprawnościami w okresie II WŚ i nie tylko.
  • Ochrona dziedzictwa kulturowego i budowanie dziedzictwa pamięci o osobach z zaburzeniami psychicznymi i z niepełnosprawnościami: Prawo do pamięci obejmuje ochronę dziedzictwa kulturowego, w tym zapomnianych/przemilczanych miejsc zagłady osób z zaburzeniami psychicznymi i z niepełnosprawnościami, które mają istotne znaczenie dla tożsamości narodowej i społecznej.
  • Upamiętnianie ofiar: Prawo do pamięci obejmuje upamiętnianie ofiar przemocy, wojen, ludobójstw, represji politycznych oraz innych tragicznych wydarzeń historycznych, aby uhonorować ich pamięć i przypomnieć o znaczeniu szacunku dla życia i godności każdej osoby. Prowadzenie badań historycznych/antropologicznych/pedagogicznych: Prawo do pamięci obejmuje wolność prowadzenia badań  oraz publicznego dyskutowania na temat przeszłości, co umożliwia lepsze zrozumienie wydarzeń historycznych, kondycji człowieczeństwa i ich wpływu na współczesność.
  • Zapobieganie zapomnieniu: Prawo do pamięci obejmuje działania mające na celu zapobieganie zapomnieniu historycznych wydarzeń oraz edukację społeczeństwa na temat przeszłości, aby przeciwdziałać powtórnym tragediom i zapewnić, że błędy z przeszłości nie zostaną powtórzone. Prawo do pamięci jest fundamentalnym elementem demokratycznego społeczeństwa opartego na poszanowaniu praw człowieka, wolności słowa i myśli oraz otwartości na dyskusję i refleksję nad przeszłością. Prawo do własnej historii, własnej opowieści jest niezbywalnym prawem każdego człowieka. Ważnym pytaniem jest czy żyjemy w „erze upamiętnienia, gromadzenia pamięci” czy też zmierzamy w stronę „czasu zapominania” osób z zaburzeniami i z niepełnosprawnościami ?

Program seminarium:

  • 11.30-11.35 – Przywitanie gości
  • 11.35-11.40 – Otwarcie Seminarium prof. dr hab. Helena Ostrowicka Dziekan Wydziału Pedagogiki UKW w Bydgoszczy
  • 11.40-11.55 – Wprowadzenie w problematykę Seminarium dr Maciej Jabłoński
  • 12.00-12.45 - dr hab. n. med. Tadeusz Nasierowski Zagłada osób z zaburzeniami psychicznymi a Holokaust. Różne wrażliwości inne pamięci - Izrael, Niemcy, Austria, Polska
  • 12.45 -13.35 - Karol Soberski Zapomniana zbrodnia. Mroczna tajemnica szpitala „Dziekanka” w Gnieźnie
  • 13.35-14.15 Dyskusja. Moderatorzy: dr hab. Monika Nawrot-Borowska prof. uczelni; dr hab. Dariusz Zając prof. uczelni
  • 14.20 Zakończenie Seminarium

Prelegenci:

Dr hab. n. med. Tadeusz Nasierowski - specjalista psychiatra, autor wielu książek dotyczących historii psychiatrii, w tym eksterminacji osób z zaburzeniami psychicznymi. Przewodniczący Komisji Naukowej Historii Psychiatrii Polskiej Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego; miejsce pracy: Katedra i Klinika Psychiatryczna Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Karol Soberski -  pisarz, dziennikarz z 28-letnim stażem, dokumentalista, badacz lokalnej historii, prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”, redaktor naczelny portalu Pojezierze24.pl. Pomysłodawca i główny organizator czterech edycji międzynarodowego Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”.

Komitet Naukowo-organizacyjny:

  • Dr hab. Monika Nawrot-Borowska prof. uczelni
  • Dr hab. Dariusz Zając prof. uczelni
  • Dr Maciej Jabłoński – Przewodniczący Komitetu

Serdecznie zapraszamy!