Zima wraca do Bydgoszczy na wiosnę

Zima - druga z kamiennych figurek czterech pór roku, uroczyście powróciła na swoje miejsce  w Ogrodzie Botanicznym przy ul. Niemcewicza  22 marca 2010 r.

Posągi Zimy oraz trzech innych pór roku zdobiły bydgoski ogród w latach 30. dwudziestego wieku. Wszystkie cztery figurki zaginęły w niewyjaśnionych do tej pory okolicznościach. Dwa lata temu do ogrodu powróciła Jesień, w tym roku, dzięki pomocy Pomorskiej Spółki Gazownictwa, dołączyła do niej Zima. Replika rzeźby wykonana została przez prof. Stanisława Radwańskiego.

„Zima jest dla gazowników czasem wyjątkowym. Wtedy pracujemy najciężej, gdyż musimy dostarczyć do mieszkańców i przedsiębiorstw najwięcej gazu w roku. Ufundowanie rzeźby Zima jest naszym prezentem dla mieszkańców Bydgoszczy i symbolicznym wkładem w rozwój kultury lokalnego społeczeństwa„ – powiedział Adam Kielak, prezes Pomorskiej Spółki Gazownictwa.
Pomorska Spółka Gazownictwa - Oddział Zakład Gazowniczy w Bydgoszczy finansując  powrót rzeźby do ogrodu, zainaugurował tym samym obchody swojego jubileuszu 150-lecia gazownictwa w Bydgoszczy.

Uroczystość odsłonięcia rzeźby w idealny sposób łączy się z  80. rocznicą powstania Ogrodu Botanicznego, którego właścicielem jest Uniwersytet Kazimierza Wielkiego. Władze uczelni oraz osoby związane z propagowaniem wartości historii i przyrody  ogrodu wkładają wiele wysiłku w przywrócenie temu miejscu dawnego blasku.