Dawid Krasiński w składzie Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych

Dawid Krasiński, pracownik naszego Uniwersytetu odebrał nominację powołującą go w skład Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych.

Nominacja została uroczyście wręczona przez Pełnomocnika Prezydenta Miasta ds. Osób z Niepełnosprawnościami – Radosława Cichańskiego, który pełni na Uniwersytecie funkcję Pełnomocnika Rektora ds. Osób Niepełnosprawnych. Uroczystość wręczenia nominacji odbyła się 18 lipca 2024 r. w Urzędzie Miasta Bydgoszczy.

Powiatowa Społeczna Rada do Spraw Osób Niepełnosprawnych jest organem opiniodawczo-doradczym Prezydenta Miasta Bydgoszczy. Składa się z 5 osób, powoływanych spośród przedstawicieli organizacji pozarządowych działających na rzecz osób niepełnosprawnych.

Podstawą prawną działania Rady jest ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2024 r. poz. 44 ze zm.) oraz Rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 25 marca 2003 r. w sprawie organizacji oraz trybu działania wojewódzkich i powiatowych społecznych rad do spraw osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2003 r. Nr 62, poz. 560).

Do zakresu zadań Rady należy:

• inspirowanie przedsięwzięć zmierzających do integracji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych oraz realizacji praw osób niepełnosprawnych,
  • opiniowanie projektów powiatowych programów działań na rzecz osób niepełnosprawnych, - ocena realizacji programów,
  • opiniowanie projektów uchwał i programów przyjmowanych przez Radę Miasta Bydgoszczy pod kątem ich skutków dla osób niepełnosprawnych.

Dawid Krasiński jest pracownikiem dydaktycznym Instytutu Matematyki UKW, współpracownikiem Działu ds. Osób z Niepełnosprawnościami UKW, działaczem w Stowarzyszeniu Bydgoski Klub Goalball. Na co dzień interesuje się nowoczesnymi technologiami dla osób niewidomych, w szczególności aplikacjami ułatwiającymi orientację przestrzenną osób z dysfunkcją narządu wzroku. Był Pełnomocnikiem Parlamentu Studentów Rzeczypospolitej Polskiej ds. studentów z niepełnosprawnością, Prezesem Zrzeszenia Studentów Niepełnosprawnych UKW, współopiekunem Zrzeszenia Studentów Ukraińskich „Tryzub” zaangażowanym w pomoc dla uchodźców wojennych, działaczem Samorządu Studenckiego UKW oraz wolontariuszem Stowarzyszenia Visus Supremus.

Należy nadmienić, że w składzie Rady jest również Michał Świerczyński, który od lat współpracuje z Działem ds. Osób z Niepełnosprawnościami, jako konsultant ds. praktyk i aktywizacji zawodowej studentek i studentów z niepełnosprawnościami.

Serdecznie gratulujemy i życzymy sukcesów w realizacji przedsięwzięć na rzecz osób ze szczególnymi potrzebami!