100-lecie światowego sportu Głuchych
Od 1 do 5 października 2024 r. w Paryżu obchodzono dwa jubileusze związane ze sportem Głuchych.
Pierwszy z nich, obchodzony w dniach 1 i 2 października, związany był z 40-leciem działalności Europejskiej Organizacji Sportu Głuchych. Uroczystości jubileuszowe odbywały się w ramach 22. Kongresu EDSO. Podczas Kongresu wspominano początki i rozwój Europejskiej Organizacji Sportu Głuchych, ale także pracowano nad zmianami w Statucie i uszczegółowiano plany na najbliższą przyszłość.
Drugi jubileusz, dotyczył 100. rocznicy utworzenia centralnej organizacji zrzeszającej związki i federacje sportowe Głuchych z całego świata, tj. Międzynarodowego Komitetu Sportu Głuchych oraz jubileuszu 100-lecia organizacji pierwszych Igrzysk Głuchych w 1924 roku, które odbywały się właśnie w Paryżu.
Podczas obrad omawiano problemy, z jakimi boryka się Europejska Organizacja Sportu Głuchych oraz Międzynarodowy Komitet Sportu Głuchych. Delegaci zgłaszali liczne poprawki do aktualnych statutów EDSO oraz ICSD.
W Kongresie ICSD uczestniczyli przedstawiciele 54 krajów ze wszystkich kontynentów. Delegacja Rosji prosiła o możliwość przegłosowania przywrócenia reprezentacji Rosji do udziału w Letnich Igrzyskach Głuchych, które odbędą się w Tokio w 2025 roku. Delegaci nie wyrazili zgody na udział zawodników Rosji w przyszłorocznych igrzyskach. W poczet członków ICSD przyjęto: Francję, która do tej pory była połączona z Francuskim Komitetem Paralimpijskim, Liban, Namibię oraz Maroko. Omówiono także działania organizacyjne, które były podejmowane podczas letnich i zimowych igrzysk Głuchych, odpowiednio w 2022 roku i 2024 roku.
W obu Kongresach, jako obserwator, brał udział dr Adam Szulc z Wydziału Nauk o Zdrowiu i Kulturze Fizycznej. Udział w Kongresach był okazją do zapoznania się z działalnością EDSO oraz ICSD, ale także okazją do poznania przedstawicieli (prezesów i sekretarzy generalnych) narodowych federacji sportowych dla Głuchych.
Przewodnicząca Komitetu Historycznego ICSD Isabelle Malaurie otrzymała od dra Adama Szulca książki „Kronikę 100-lecia Sportu Głuchoniemych, Głuchych i Niesłyszących w Polsce 1922-1992” oraz „Zarys Historii Lekkoatletyki Niesłyszących 1923-2023”. Pozwoliło to nawiązać porozumienie o przekazywaniu materiałów archiwalnych dotyczących sportu Głuchych. Francja posiada kolekcję kilkuset dokumentów i zdjęć z lat 1922-1960, na których mogą znajdować się polscy sportowcy niesłyszący. W Polsce zachowało się niewiele zdjęć ze sportowych imprez międzynarodowych z tych lat.
Po zakończeniu Kongresu dr Adam Szulc wręczył dr Adamowi Kosa Prezydentowi Międzynarodowego Komitetu Sportu Głuchych list gratulacyjny sygnowany przez profesora Bernarda Mendlika Magnificencję Rektora UKW. Podczas rozmowy ustalono możliwość podjęcia wspólnych prac nad monografią dotyczącą historii, zagadnień społecznych oraz prawnych dotyczących sportu Głuchych w krajach zrzeszonych w ICSD.
Nawiązano także kontakt z członkami Japońskiego Komitetu Organizacyjnego Letnich Igrzysk Głuchych, które odbędą się w 2025 roku w Tokio.
Wojciech Stempurski prezes Polskiego związku Sportu Niesłyszących wręczył dr. Adamowi Kosa pamiątkową tabliczkę gratulacyjną z okazji 100-lecia ICSD, a także wręczył list gratulacyjny sygnowany przez Ministra Sportu i Turystyki RP Sławomira Nitrasa.
W ostatnim dniu pobytu zwiedzano miejsca zawiązane z pierwszymi igrzyskami Głuchych, m. in.: Stadion im. Pershinga, zamek – koszary wojskowe, w których nocowali uczestnicy pierwszych Igrzysk Głuchych oraz grób założyciela Eugène Rubens-Alcais, a także minimuzeum pierwszych Igrzysk Głuchych w Paryżu.