10-lecie współpracy z Polskim Związkiem Sportu Niesłyszących
6 grudnia 2024 roku odbyła się uroczysta Gala 100-lecia udziału Polskich Sportowców Niesłyszących w Igrzyskach Głuchych, która miała miejsce w auli im. Adama Mickiewicza Uniwersytetu Warszawskiego w Warszawie. Uroczystość została zorganizowana przez Polski Związek Sportu Niesłyszących przy wsparciu dra Adama Szulca z Wydziału Nauk o Zdrowiu i Kulturze Fizycznej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy oraz Dominiki Tlock studentki kierunków wychowanie fizyczne oraz dietetyka.
Podczas Gali, prezes Polskiego Związku Sportu Niesłyszących pan Wojciech Stempurski, wręczył pamiątkową tabliczkę upamiętniającą 10-lecie współpracy Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego z Polskim Związkiem Sportu Niesłyszących. Przez dziesięć lat dr Adam Szulc aktywnie wspierał działalność organizacyjną Związku, a Wydawnictwo UKW publikowało monografie dotyczące sportu Głuchych. I właśnie Gala była okazją do zaprezentowania monografii wydanych przez Wydawnictwo UKW: A. Szulc „Kronika 100-lecia sportu głuchoniemych, głuchych i niesłyszących w Polsce 1922-1992”; A. Szulc „Kronika 100-lecia sportu głuchoniemych, głuchych i niesłyszących w Polsce 1992-2022” oraz A. Szulc, R. Śliwka „Zarys historii lekkoatletyki niesłyszących w Polsce 1923-2023”.
Galę 100-lecia udziału Polskich Sportowców Niesłyszących w Igrzyskach Głuchych zaszczycili swoją obecnością: Doradcy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej pani Paulina Malinowska-Kowalczyk i profesor Marek Rymsza, Mariusz Frankowski Wojewoda Mazowiecki, profesor Alojzy Nowak Rektor Uniwersytetu Warszawskiego, pan Robert Grey Kanclerz Uniwersytetu Warszawskiego, Jarosław Janiec członek Zarządu Międzynarodowego Komitetu Sportu Głuchych. List gratulacyjny przysłał profesor Bernard Mendlik Rektor Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.
Galę poprowadził dr Adam Szulc z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia pocztu sztandarowego i odśpiewania hymnu państwowego. Następnie Prezes Zarządu Polskiego Związku Sportu Niesłyszących, Wojciech Stempurski, wygłosił przemówienie, w którym oficjalnie rozpoczął obchody jubileuszu 100-lecia udziału Polaków w Międzynarodowym Ruchu Sportowym Niesłyszących. Następnie odtworzono filmy wideo z z osobistymi życzeniami od Adama Kosa Prezydenta Międzynarodowego Komitetu Sportu Głuchych i od Iosifa Stavrakakisa Prezydenta Europejskiej Organizacji Sportu Głuchych.
Doktor Adam Szulc z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy zaprezentował piękną historię Polaków na Igrzyskach Głuchych oraz ich osiągnięcia w prezentacji zatytułowanej „Polacy na Igrzyskach Głuchych 1922-2024”. Należy nadmienić, że z ostatnich XXIV Letnich Igrzysk Głuchych z Brazylii w 2022 roku polscy sportowcy niesłyszący przywieźli 42 medale, a z XX Zimowych Igrzysk Głuchych z Turcji – 9 medali, w tym 5 złotych medali.
W części oficjalnej Doradcy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Paulina Malinowska-Kowalczyk i profesor Marek Rymsza odznaczyli najbardziej zasłużonych sportowców, którzy wywalczyli medale igrzysk Głuchych w 2022 roku w Brazylii. Następnie, Wojewoda Mazowiecki Mariusz Frankowski wręczył odznaki „Za Zasługi dla Sportu” nadane przez Ministra Sportu i Turystyki Sławomira Nitrasa.
Podczas uroczystości tytuł Członka Honorowego Polskiego Związku Sportu Niesłyszących nadano panu Mieczysławowi Grajkowi, który od 1950 roku związany był ze Szkolnym Klubem Sportowym Głuchych w Ostromecku, a następnie przez wiele lat sekretarzem Bydgoskiego Klubu Sportowego Głuchych przy PZG w Bydgoszczy.
Na zakończenie Gali prezes Wojciech Stempurski wręczył dr. Adamowi Szulcowi pamiątkową tabliczkę z podziękowaniem za pomoc w organizacji uroczystości 100-lecia udziału Polskich Sportowców Niesłyszących w Igrzyskach Głuchych.