Steve Michelson w Bydgoszczy

Już dzisiaj (w środę) do Polski przyjedzie Steve Michelson, znany amerykański reżyser, producent i właściciel wytwórni filmowej. Gość z Hollywood przybędzie również do Bydgoszczy na premierę własnego filmu „Michelson – mistrz światł". W piątek 25.06.2010 o godzinie 14.00 zapraszamy na spotkanie z reżyserem do Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Poslkiego na godzinę 14.00 (ul. Berwińskiego 4).

Realizacja przedsięwzięcia jest organizowana wspólnie z Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego, a jest to utworzenie przy Muzeum Dyplomacji Uchodźstwa Polskiego oddziału poświęconego życiu i działalności Alberta Abrahama Michelsona (1852-1931), wybitnego fizyka amerykańskiego z polskim pochodzeniem, laureata nagrody Nobla (1907), który urodził się w pobliskim Strzelnie.

Albert Abraham Michelson jako trzyletni chłopiec w 1855 roku wyemigrował wraz z rodzicami (Rozalią z domu Przyłubską, pochodzącą z Inowrocławia i Samuelem Michelsonem – Żydem prowadzącym sklep) z rodzinnego Strzelna do Stanów Zjednoczonych, aby tam po latach edukacji, uporczywych badań i systematycznej pracy wznieść się na wyżyny nauki. Był pierwszym uczonym amerykańskim, który otrzymał nagrodę Nobla. Wielki Albert Einstein powiedział, że nie byłoby teorii względności bez wcześniejszych odkryć Alberta Michelsona. Wybitni uczeni przez wiele lat byli bardzo dobrymi przyjaciółmi.

Utworzenie Oddziału Michelsona przy Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego UKW stanie się zapewne wielkim wydarzeniem dla Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego oraz dla miasta. Strona amerykańska zapowiedziała, że przekaże dla Muzeum w formie depozytu (na 150 lat) oryginalne instrumenty naukowe, przy pomocy których prędkość światła badał światowej sławy fizyk z Kujaw. Te bezcenne pomoce naukowe zgromadzone w Oddziale Michelson w Muzeum, staną się zapewne oryginalnym warsztatem badawczym dla studentów i pracowników naukowych fizyki naszego Uniwersytetu i innych środowisk akademickich.

Gość wraz z 5. osobami towarzyszącymi z USA przybywa do Polski 23 czerwca (środa) - tylko na trzy dni. W czwartek odwiedzi Strzelno. Będzie tam kręcona druga część filmu o Michelsonie, w piątek przybywa do Bydgoszczy na UKW, gdzie także mają być kręcone ujęcia do drugiej części filmu, w sobotę odlatuje do USA.

Zależy nam bardzo, aby pobyt w Bydgoszczy na długo utkwił w Jego pamięci. Prawdopodobnie chętnie będzie powracał na Uniwersytet Kazimierza Wielkiego chcąc odwiedzić Oddział muzealny, poświęcony jego bliskiemu krewnemu. Rozbudowę Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego na potrzeby Oddziału Michelsona, koszty związane z przetransportowaniem pamiątek, instrumentów naukowych, książek i dokumentów z USA pokryje strona amerykańska.

Dyrektor Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego
Prof. dr hab. Adam Sudoł