Delegacja amerykańska w Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego

25 czerwca 2010 r. przebywał w Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego krewny noblisty Alberta Abrahama Michelsona urodzonego w Strzelnie – amerykański reżyser Steve Michelson, który przyjechał do Bydgoszczy, by pokazać swój film pt. „Michelson – mistrz światła”.

Polska premiera filmu odbyła się w uniwersyteckim muzeum, gdzie planowane jest utworzenie Oddziału Michelsona. Film spotkał się z dużym zainteresowaniem widzów. Po projekcji odbyła się interesująca dyskusja z reżyserem. Ponadto Steve Michelson nakręcił kilka wywiadów w Muzeum oraz filmował fragmenty panoramy Bydgoszczy, które znajdą się w kolejnym filmie tego  słynnego reżysera.

Na cześć gości prezydent Bydgoszczy wydał obiad. Po południu reżyser i towarzyszące mu osoby uczestniczyły w rejsie stateczkiem „Słonecznik” po Brdzie, podziwiając uroki miasta.
Amerykańskim gościom towarzyszyła profesor Lidia Smentek – pomysłodawczyni utworzenia Oddziału Michelsona w Bydgoszczy oraz profesor Adam Sudoł – dyrektor Muzeum i profesor Piotr Malinowski – Dziekan Wydziału Matematyki, Fizyki i Techniki UKW.