Wykład Antoniego Herkulana Wróbla z Argentyny

Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego UKW oraz Zakład Historii Najnowszej Powszechnej i Dziejów Migracji, Stowarzyszenie Miłośników Dyplomacji i Dziejów Migracji "PRO DIPLOMATIO" zorganizowały wykład ks. prof. dr. Antoniego Herkulana Wróbla z Argentyny: "WKŁAD POLAKÓW W ROZWÓJ ARGENTYNY".

Wykład odbył się 14 lipca (środa) 2010 r. o godz. 12.00 w Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego UKW w Bydgoszczy, przy ul. Berwińskiego 4.

Ojciec prof. dr Antoni Herkulan Wróbel urodził się 8 marca 1934 roku w Wierzchosławicach. W 1949 roku wstąpił do Małego Seminarium Ojców Franciszkanów we Wrocławiu, następnie wstąpił do nowicjatu Ojców Bernardynów w Leżajsku. W latach 1956–1960 odbył studia teologiczne. Święcenia kapłańskie przyjął 26 czerwca 1960 z rąk ówczesnego Biskupa – Sufragana Karola Wojtyły. W latach 1962 – 64 Ojciec Herkulan podjął studia z historii Kościoła na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Następnie był wieloletnim Rektorem Polskiej Misji Katolickiej w Argentynie, gdzie zasłużył się także na polu działalności publicystyczno-naukowej. Najczęściej były to artykuły w zagranicznych gazetach polonijnych: argentyńskich - „Bóg i Ojczyzna”, „Głos Polski”, amerykańskim „Miesięczniku Franciszkańskim”, włoskim „Duszpasterzu Polskim”, angielskiej „Gazecie Niedzielnej”. Publikacje te miały charakter naukowy i popularnonaukowy, co przyczyniło się do promowania wiedzy o dorobku środowiska polonijnego.

Do najważniejszych publikacji profesora Herkulana Wróbla należy zaliczyć Historię duszpasterstwa polskiego w Argentynie w latach 1897-1997. Była to rozprawa doktorska, która obroniona została 1 marca 1999 roku na Papieskim Fakultecie Teologicznym we Wrocławiu. Wydanie książkowe tej rozprawy stanowi ważny, ale nie jedyny owoc prac badawczych prowadzonych przez Ojca Herkulana. Do innych publikacji zwartych należą: Pod Krzyżem Południa (Buenos Aires 1991); Por la huellas de los antepasados (Apostoles 1997); Contribucion de la Iglesia Polaca en la evangelizacion de Argentina (Posadas 1997); Cien anos de los polacos en Azara 1901 – 2001, Buenos Aires 2001; 50 lat Polskiego Ośrodka Katolickiego OO. Bernardynów (Franciszkanów) w Martin Coronado 1957-2007 (Buenos Aires 2007).

Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego UKW
ul. Berwińskiego 4