Zapraszamy na spotkanie z Wandą Szuwalską

Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego, Zakład Historii Najnowszej Powszechnej i Dziejów Migracji, Stowarzyszenie Miłosników Dyplomacji i Dziejów Migracji „PRO DIPLOMATIO” zapraszają na spotkanie z Wandą Szuwalską, Przedstawicielką Stowarzyszenia Polskich Lotników w Nottingham (Wielka Brytania).


Spotkanie odbędzie się 30 lipca (piątek) 2010 r. o godz. 16ºº w Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego UKW w Bydgoszczy, przy ul. Berwińskiego 4.

Wanda Świca-Szuwalska, urodziła się 18 stycznia 1923 r. w kolonii Terpin niedaleko Tarnopola. Po ukończeniu 7-klasowej szkoły powszechnej w pobliskim Radziechowie uczęszczała do szkoły zawodowej w Sokalu, gdzie uczyła się w oddziale handlowym. Naukę przerwał wybuch  II wojny światowej. Po agresji sowieckiej 17 września  1939 r. jej rodzinne  strony znalazły się pod okupacją ZSRS, zaś wobec ludności polskiej rozpoczęły się represje aresztowania i wywózki.

Po podpisaniu pod koniec lipca 1941 r. układu Sikorski-Majski, wszystkich Polaków   w Związku Sowieckim objęła amnestia. Pod koniec listopada 1941 r. Wanda Świca dotarła do Taszkientu, a następnie do Buchary. W lutym 1942 r. zgłosiła się do wojska jako ochotniczka Pomocniczej Służby Kobiet. Pod koniec marca 1942 r. odpłynęła statkiem z Krasnowodska nad Morzem Kaspijskim do Pahlewi w Persji (Iranie), dokąd  przybyła l kwietnia. Pod koniec 1943 r.  zgłosiła się do służby w lotnictwie. W styczniu 1944 r. z grupą innych ochotniczek wyruszyła  z Bliskiego Wschodu statkiem przez Port Said do Aleksandrii. Po rejsie przez Morze Śródziemne, Cieśninę Gibraltarską i Atlantyk na początku lutego 1944 r. dotarła do Liverpoolu w Wielkiej Brtytanii.

Przez wszystkie lata powojenne angażowała się społecznie w życie polonijne w Wielkiej Brytanii. Przez 39 lat, począwszy od 1951 r., pracowała w Komitecie Szkolnym Koła Przyjaciół Harcerstwa, organizując polskie szkoły, gdzie naukę rozpoczynały 5-letnie dzieci. Prowadziła także zespoły wokalno-tanecznych, starając się wpoić młodemu pokoleniu Polaków język, kulturę i tradycję ich przodków. Była aktywna w Stowarzyszeniu Polskich Lotników w Nottingham - sekcji Koła Kobiet Żołnierzy, Polsko-Angielskim Kole Pań, a także w Stowarzyszeniu Lotników Polskich (działa w nim do dziś), należąc do zarządów tych organizacji lub będąc członkiem wspierającym.

Za pracę społeczną została odznaczona Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi RP, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a także licznymi medalami pamiątkowymi i odznakami honorowymi.