Dr Angelika Baranowska laureatką programu Homing Plus

Miło nam poinformować, że dr Angelika Baranowska z Instytutu Fizyki UKW jest beneficjentem programu Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej. Jest jednym z 15 naukowców w Polsce, którzy otrzymali stypendium Homing Plus w dziedzinie Bio, Info, Techno.

Celem programu jest zachęcenie młodych polskich uczonych, którzy przebywają za granicą, do powrotu do kraju. Program otwarty jest także dla młodych doktorów innych narodowości zainteresowanych odbyciem stażu podoktorskiego w Polsce.

Dr A. Baranowska na swój projekt: Towards the reduction of computing cost and the increase of investigated systems size: Generation and modification of medium-size basis sets for energy, and electric, magnetic and optical property calculations in isolated and interacting systems otrzymała dofinansowanie 292 600 zł.  Realizacja projektu ma na celu znaczną redukcję czasu obliczeń energii oraz własności elektrycznych, magnetycznych i optycznych cząsteczek, co możliwi to dokładniejsze badania teoretyczne układów o znaczeniu biologicznym i farmaceutycznym, przy zachowaniu stosunkowo niskiego kosztu obliczeń.

Pieniądze z grantu dr A. Baranowska przeznaczy m.in. za zakup serwerów obliczeniowych dla UKW oraz na wyjazdy na konferencje i panele dyskusyjne za granicę. Do projektu zamierza włączyć także jednego studenta pierwszego roku matematyki studiów drugiego stopnia, który zostanie wyłoniony w drodze konkursu.

Informacje o projekcie:

Numer projektu: HOMING PLUS/2010-1/2

Kierownik projektu: dr Angelika Baranowska

Projekt realizowany w ramach programu HOMING PLUS Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka
Współpracownicy:

• dr Filip Pawłowski (Instytut Fizyki UKW)
  • dr Krzysztof Z. Łączkowski (Wydział Farmaceutyczny CM UMK)
  • prof. Berta Fernandez (Facultad de Quimica, Universidad de Santiago de Compostela, Hiszpania)
  • dr Antonio Rizzo (IPCF CNR, Pisa, Włochy).