Grupa ukraińskich studentek na UKW

W dniach 21-27 października 2010 r. z wizytą – będącą pierwszym owocem koordynowanej przez prof. Aleksandra Pronkiewicza (Czarnomorski Uniwersytet Państwowy w Nikołajewie) i Lidię Wiśniewską, prof. nadzw. umowy międzynarodowej – gościła w Instytucie Filologii Polskiej grupa 7 studentek ukraińskich w towarzystwie opiekuna. Studentki z różnych kierunków (filologii ukraińskiej, translatoryki, anglistyki, politologii) łączyła jedna wspólna cecha: lektorat języka polskiego, stąd  ich wizyta na UKW nastawiona była na pogłębienie znajomości tego języka i zetknięcie się z polską kulturą. Bogaty program obejmujący zarówno wycieczkę tramwajem wodnym, oprowadzenie przez przewodnika po Bydgoszczy i wizytę w Toruniu, jak i udział w Festiwalu Camera Obscura, projekcję filmową w Pałacu Młodzieży, koncert jazzowy, wizytę w bydgoskich muzeach i w Muzeum Piernika w Toruniu, wreszcie spotkania w redakcjach Radia PiK oraz „Gazety Pomorskiej” a także udział w zajęciach na filologii polskiej i na dziennikarstwie, zakończył się spotkaniem pożegnalnym, na którym pojawiła się propozycja rewizyty w maju 2011 roku. Oprócz wielu ludzi dobrej woli, którzy bezinteresownie pomogli w czasie tej wizyty, najważniejszą rolę odegrała tu znakomicie opiekującą się przez cały czas gośćmi grupa, w skład której weszły: Katarzyna Rytlewska i Beata Kaźmierczak, a także Alicja Kulczyk, Joanna Ligmanowska, Anna Stogowska, Sylwia Jastrzębska i Barbara Łukasik.  Można z całym przekonaniem powiedzieć, że powstały tu nie tylko relacje formalne, ale także, najbardziej cenne, ciepłe relacje osobiste między studentkami z UKW i ukraińskiego Uniwersytetu.