Wisła XXI wieku – szanse i zagrożenia 2010-2015
Fundacja Marka Kamińskiego organizuje ogólnopolską konferencję "Wisła XXI wieku – szanse i zagrożenia 2010-2015". Jednym z prelegentów podczas konferencji będzie profesor Zygmunt Babiński z Instytutu Geografii UKW. Konferencja odbywać się będzie w dniach 29-30.11.2010 roku.
Najbardziej uderzające jest to, że Polska jest tak bardzo odcięta od Wisły. Ludzie są odwróceni od Wisły, nie znają jej mimo tego, że mieszkają nad Wisłą, nawet nie wiedzą jak do niej dojść, jak z nią mieć kontakt. To było zabawne a zarazem smutne, kiedy władze miast, które odwiedzaliśmy po drodze, próbowały nas spotkać, powitać i musiały się przedzierać przez krzaki, przez chaszcze, stać na jakiejś skarpie, zsuwać się. Wydaje mi się, że w świadomości nas, Polaków, Wisła jest brudną rzeką, którą w zasadzie nie warto się interesować bo to, co jest w niej ciekawego jest w Gdańsku, Warszawie i Krakowie a cała reszta musi być dużo gorsza. Tymczasem okazało się zupełnie odwrotnie. Ta rzeka dzika, naturalna, która płynie między wielkimi miastami to jest coś fascynującego, coś niespotykanego w skali Europy czy świata. A właśnie w miastach ona jest banalna i prosta. Trochę też na nasze życzenie dlatego że, w zasadzie nie ma żadnego dobrego pomysłu na Wisłę - Marek Kamiński.
Fundacja stworzyła kilkuletni projekt edukacyjno-społeczny „Szlak Wisły”. Jego celem jest dyskusja na temat przyszłości „kraju nad Wisłą”, możliwości wykorzystania potencjału tkwiącego w lokalnych społecznościach, połączenia idei wzbogacania się na turystyce i innych gałęziach przemysłu w oparciu o wodę i Wisłę z poszanowaniem natury i naszych wzajemnych potrzeb. Dyskusję planujemy rozpocząć od konferencji przygotowanej wspólnie z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Podczas spotkania ekspertów chcemy spojrzeć na Wisłę jako produkt z punktu widzenia między innymi: ekonomisty, marketingowca, naukowca, designera, architekta.
W trakcie przygotowań i realizacji dwóch projektów: Letnia i Zimowa Ekspedycja Wisła odbyliśmy szereg rozmów z przedstawicielami ministerstw, organizacji pozarządowych, samorządów, firm i z osobami prywatnymi. Wszyscy podkreślali potrzebę „zajęcia się” Wisłą, stworzenia porozumienia na rzecz królowej polskich rzek. W jej dorzeczu leży ¾ naszego kraju. Daje to możliwości stworzenia z Wisły produktu turystycznego. Z drugiej strony powoduje obawy powtórzenia błędów Mazur czy Tatr - przedkładania zysku nad rozsądne gospodarowanie zasobami i możliwościami.
Naszym zdaniem jedyną drogą do stworzenia planu działań na rzecz Wisły, a więc Polski, jest rozmowa – wysłuchanie specjalistów, reprezentantów różnych dziedzin, a potem krok po kroku stworzenie planu, obejmującego promocję, edukację, komercję, ekologię i naukę.
Nasze cele:
- promowanie aktywności ekologicznej w oparciu o rzekę Wisłę;
- stworzenie narzędzi, projektów i planów do dalszych prac nad wizją rzeki;
- zapoznanie się z wizją specjalistow różnych dziedzin;
- podwyższenie poziomu świadomości ekologicznej społeczeństwa;
- przeprowadzenie dyskusji i debat z przedstawicielami różnych grup interesariuszy;
- wzmocnienie sieci ośrodków edukacji ekologicznej w kraju;
- wspieranie kształcenia animatorów edukacji ekologicznej;
- wspieranie kształcenia specjalistów w szkołach wyższych.
Celem bezpośrednim jest wypracowanie wspólnego stanowiska i zawarcie go w liście intencyjnym “O współpracy przy kampanii na rzecz Wisły”.