Imprezy rocznicowe z okazji 20 lat zjednoczenia Niemiec

Szanowni  Państwo, Drogie Koleżanki i Koledzy!

W bieżącym roku Niemcy obchodziły 20. rocznicę zjednoczenia. Było to wydarzenie o historycznym znaczeniu zarówno dla świata, narodu niemieckiego, ale także dla rozwoju stosunków polsko-niemieckich. Nawiązując do przełomowego roku 1990 pragniemy zaprosić Panią/Pana/Państwa na imprezy kulturalne z tym związane.

Z wyrazami szacunku

• mgr Teresa Grauer/Instytut Stosunków Kulturalnych z Zagranicą (ifa), manager ds. kultury w Towarzystwie Mniejszości Niemieckiej w Bydgoszczy.
  • mgr Friederike Partzsch/lektor DAAD, Katedra Germanistyki, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy
  • Jan Gill/Przewodniczący Towarzystwa Mniejszości Niemieckiej w Bydgoszczy
  • dr Krzysztof Okoński/Katedra Germanistyki, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, opiekun Koła Naukowego Studentów Germanistyki

Program:

czwartek, 2. grudnia 2010 | godz. 18:00 – ok. 21.00

Koncert Stephana Krawczyka (support: Elżbieta Czyż)

Występ Elżbiety Czyż – laureatki V. Edycji Festiwalu Piosenek Jacka Kaczmarskiego „Źródło wciąż bije”.

Koncert Stephana Krawczyka – niemieckiego poety i pieśniarza, w okresie NRD początkowo wspieranego przez państwo artysty (1. nagroda w ogólnokrajowym konkursie poezji śpiewanej) a następnie krytyka reżimu. Wraz z żoną Freyą Klier pozbawiony prawa występów publicznych, przeniósł swoją działalność artystyczną do kościołów ewangelickich. Więziony przez Stasi i w 1988 r. deportowany do Berlina Zachodniego. Obecnie występuje z nowym programem pt. „vom zusammen wachsen”, poświęconym zjednoczonym Niemcom. Utwory Krawczyka utrzymane są w tej samej tradycji, jak songi Wolfa Biermanna i Jacka Kaczmarskiego.

Impreza odedzie się w auli Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego (Copernicanum), ul. Kopernika 1 w Bydgoszczy. Wstęp wolny.

Sponsorami koncertu są:

• Pełnomocnik Rządu RFN ds. Kultury i Mediów - Minister Stanu Bernd Neumann
  • Referat Kultury Prus Zachodnich, Prowincji Poznańskiej,
  • Polski Środkowej, Wołynia, Podola oraz Galicji
  • Towarzystwo Mniejszości Niemieckiej w Bydgoszczy
  • Urząd Miasta Bydgoszczy (Wydział Kultury i Współpracy z Zagranicą)
  • Uniwersytet Kazimierza Wielkiego

Pierwsza z nich prezentacja filmu odbyła się 25. listopada 2010.
Film dokumentalny: Kennzeichen Kohl (2009)

Film o pięciu mężczyznach, nazywających się Helmut Kohl – tak, jak ówczesny kanclerz RFN. Opowiadają oni o swoich doświadczeniach związanych ze zjednoczeniem Niemiec. Film po niemiecku z angielskimi napisami.

Projekcję filmową oraz spotkanie z reżyserem finansują:

• Konsulat Generalny RFN w Gdańsku
  • Towarzystwo Mniejszości Niemieckiej w Bydgoszczy