2.5 miliona na walkę z truciznami

Prawie 2.5 miliona złotych otrzymał Zakład Fizjologii i Toksykologii Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego na realizację zadania inwestycyjnego pn: „Chromatograf cieczowy ze spektrometrem mas wysokiej czułości do oznaczenia śladowych ilości Mikotoksyn i ich pochodnych w żywności, paszach, tkankach i płynach biologicznych wraz z oprzyrządowaniem”.

Dotacja została przyznana decyzją Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z Funduszu Nauki i Technologii Polskiej.

Aparatura będzie wykorzystywana do przeprowadzania badań prób żywności, pasz,  a także tkanek i płynów biologicznych skażonych metabolitami patogenicznych pleśni – mikotoksynami.  Mikotoksyny stanowią trujące produkty przemiany materii określonych rodzajów pleśni, wywołujące patologiczne zmiany u ludzi i zwierząt. Jednocześnie wykorzystywana będzie do analityki innych substancji toksycznych i zanieczyszczeń środowiska. Badania oceniające toksyczność mikotoksyn dla człowieka i zwierząt należą zgodnie z Krajowym Programem Ramowym obecnie do strategicznych obszarów badawczych Rolnictwo i Żywność w zakresie działań 3.3 Weterynaryjna ochrona zdrowia publicznego.

Prowadzenie badań z wykorzystaniem spektrometru mas wysokiej czułości pozwoli na znaczne obniżenie granic wykrywalności oraz zwiększy spektrum oznaczanych związków.