Nauczanie historii na miarę XXI wieku Region – Patriotyzm – Edukacja - konferencja

Zapraszamy na ogólnopolską konferencję dydaktyczną „Nauczanie historii na miarę XXI wieku Region – Patriotyzm – Edukacja”. Konferencja rozpocznie się 2 grudnia 2010 roku o godz. 10.00
w Auli „Mikotoksyn”, (Budynek F) przy ul. Chodkiewicza 30 w Bydgoszczy.

• 930 - 10.00 Rejestracja uczestników
  • 10.00  Oficjalne powitanie gości
  • 1015 - 12.00 Sesja I

Premiera nowej odsłony portalu „Szlaki pamięci” jako element edukacji regionalnej mgr Marcin Habel (Departament Edukacji, Sportu i Turystyki, Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu)

Portale, wortale i internetowe strony edukacyjne na lekcjach historii dr Teresa Maresz (Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy)

Region w edukacji historycznej w świetle wspomnień mieszkańca ziemi kujawskiej Euzebiusza Henryka Adamczewskiego prof. UO dr hab. Barbara Kubis (Uniwersytet Opolski)

Regionalizm w teorii i praktyce nauczania – uczenia się historii dr Ewa Puls (Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy)

Dzieje i dziedzictwo kulturowe „małej ojczyzny” oraz patriotyzm lokalny w edukacji
przykłady i postulaty prof. nadzw. dr hab. Dariusz Dąbrowski (Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy)

Gimnazjalista – detektyw w poszukiwaniu związku historii regionalnej, historii kraju
i historii powszechnej prof. UWr. dr hab. Grażyna Pańko (Uniwersytet Wrocławski)

Judaica kujawsko-pomorskie i ich przydatność w edukacji regionalnej dr Tomasz Kawski (Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy)

• 12.00 – 12.20 Przerwa kawowa
  • 12.20 – 13.45 Sesja II

Film w edukacji ze szczególnym uwzględnieniem historii regionalnej
prof. nadzw. dr hab. Zdzisław Biegański (Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy)

Moje miejsce na ziemi – poczucie związku z miejscem zamieszkania w świetle
wspomnień dr Barbara Techmańska (Uniwersytet Wrocławski)

Zbiory Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, jako warsztat badawczy dla nauczycieli i młodzieży szkolnej prof. nadzw. dr hab. Adam Sudoł, mgr Magdalena Bierzyńska-Sudoł (Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy)

Współpraca Pomorskiego Muzeum Wojskowego z instytucjami oświatowymi Dr Łukasz Nadolski (Pomorskie Muzeum Wojskowe w Bydgoszczy)

Rola Instytutu Pamięci Narodowej w Bydgoszczy w promowaniu i upowszechnianiu edukacji historycznej w województwie kujawsko-pomorskim dr Katarzyna Maniewska (Instytut Pamięci Narodowej, Oddział w Gdańsku, Delegatura w Bydgoszczy)

Edukacja regionalna w świetle wybranych konkursów o historii regionu dr Małgorzata Strzelecka (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu)

Wzorce osobowe wychowania patriotycznego młodzieży na podstawie ogólnopolskiego konkurs „Kazimierz Wielki i jego czasy” dr Barbara Tarnowska (Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy)

13.45 - 14.00 Dyskusja, zamknięcie obrad

Informacje dodatkowe:

• ogólnopolska konferencja dydaktyczna „Nauczanie Historii na miarę XXI wieku. Region-Patriotyzm-Edukacja.” została merytorycznie przygotowana przez: Instytut Historii i Stosunków Międzynarodowych, Zakład Dydaktyki Historii i Edukacji Europejskiej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy oraz Departament Edukacji, Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu.
  • Udział w konferencji jest bezpłatny.
  • Konferencja jest adresowana do nauczycieli historii ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.
  • Szczegółowy program konferencji http://www.ukw.edu.pl/ (zakładka nauka → podstrona konferencje).
  • Każdy z uczestników otrzyma książkę z materiałami pokonferencyjnymi. Publikację sfinansowano ze środków Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.